+90 532 665 16 19

Şeftali Ağacı Nasıl Budanır ?

0 Comments

Şeftali Ağacında Budama Yöntemleri.

şeftali budama

Şeftali ağaçlarına budama işlemi yapılacağı zaman ağaç üzerinde bulunan gözler ve dallar budama uygulaması yapılırken ayrı ayrı olarak ele alınarak budama işlemi yapılmalıdır. Meyve ağaçlarında uygulanacak olan budama işlemleri uzmanlık gerektiren bir işlemdir. Yanlış yapılan budama işlemleri ağaçların meyve veriminin azalmasına kurumasına ya da tamamen kuruyup yok olmalarına sebep olabilir. Bundan dolayı şeftali ağaçlarınıza budama yapacağınız zaman mutlaka budama işlemlerinden anlayan birinden yardım alın.

Şeftali Ağacı Budama

Gözler: Şeftali ağacında bulunan odun gözleri meyve gözlerine oranla ince ve daha küçük bir yapıya sahiptir. Şeftali ağacının üzerinde bulunan odun gözleri bol tüylüdür. Açıldıklarında sürgün yada yapraklar meydana gelir. Şeftali ağacı üzerinde bulunan meyve gözleri iri bir yapıya sahip uzunca, yuvarlak ve dolgun gözlerdir. Bunların üstleri sık tüylüdür. Çoğunlukla her gözde bir adet çiçek bulunur. Bunların üzerinde yaprak yeri olmaz meyve gözleri ise tek tek ya da birkaçı bir arada bulunur. Meyve gözleri odun gözlerine nazaran daha erken sürer.

Budama işlemlerinde dikkat edilmesi gerekenler.

Dallar: Şeftali ağacında bulunan obur dallar şeftali ağacının yaşlı bölümlerinden çıkan güçlü büyüme gösteren, boğum mesafeleri uzun, gevşek bir dokuya sahip çiçek gözü oluşturmayan dallardır. Bunlar budama işlemi esnasında ağaçtan uzaklaştırılmalıdır. Şeftali ağacı üzerinde bulunan odun dalları şeftali ağacının iskeletini meydana getiren dallardır. Bu dalların boğum mesafeleri uzundur. Ayrıca obur dallardaki kadarda mesafeleri uzun değildir. Şeftali ağacı üzerinde bulunan odun dallarının odun gözleri vardır. Şeftali ağacında bulunan iyi meyve dalları ise dal boyunca farklı mesafelerde üç göz bulunur. Meyve dalları üzerinde bulunan bu gözlerden orta kısımdaki ince ve sivri olanı odun gözüdür. Geriye kalan 2 göz ise çiçek gözüdür. Dal üzerinde bulunan bu gözler uyandığı zaman her bir göz grubunda hem çiçek hem de sürgün meydana gelir. Vegetatif ve generatif faaliyet bu dallarda dengeli bir şekilde olduğundan dolayı bunlara iyi meyve dalı denir. Şeftali ağaçlarında bulunan kötü meyve dalları dal boyunca ve değişik mesafelerle birer çiçek gözü bulunup sadece tepe kısımdaki göz odun gözüdür. Ağacın beslenme şartlarının kötü olması durumunda ağaç üzerindeki bu dallar düşük miktarda meyve verir ayrıca verdiği meyvenin kalitesi de düşüktür. Şeftali ağaçlarında bulunan karışık meyve dalları iyi ve kötü meyve dalları arasındadır. Bu gibi dallarda üçlü gözler tek tek odun ve meyve gözleri şeklinde bulunur. Şeftali ağaçlarında bulunan buket dallarına çok rastlanmaz. Buket dallarına daha çok tacın uygun olmayan yerlerinde rastlanır.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

peyzaj
Yandex.Metrica