Çınar ağacı (Platanus orientalis L.)

Çınar ağacı budama

çınar ağacı budama

Çınar ağaçları ülkemizin neredeyse bütün ormanlarında dere içlerinde, nehir kenarlarında doğal bir gelişim göstererek bulunmaktadır. Çınar ağaçlar (platanaceae) şehirlerde yol kenarlarında, park ve bahçelerde de süs bitkisi olarak bulunmaktadır. Çınar ağacı boyları 20-30 metreye kadar uzayabilen, çapları 5-6 metre olan ve çok uzun seneler yaşayabilen ulu ve asli bir ağaç türüdür. Çınar ağaçları herhangi bir müdahale edilmeden serbest büyüdüğü zaman kısa bir gövde yapısına, kalın dal ve geniş tepe yapısına sahip olur. Çınar ağacının gövde ve dalları açık gri renge ya da yeşilimsi gri renge sahiptir. Yaşı yüksek olan çınar ağaçlarının gövdelerinde bulunan kabukları küçük levhalar halinde kalkar ve yavaş bir şekilde dökülürler. Yapraklarının görünümü insan eline benzer. İri yaprak yapısına sahiptir.

Çınar ağacı Türkiye’de nerede yetişir

Küremsi topluluklar meydana getiren meyveleri bulunmaktadır. Çoğunlukla şehir içlerinde daha çok karşılaştığımız batı çınarının ana yurdu Kuzey Amerika. Akça ağaç yapraklı çınar ağacının ana vatanı Avrupa Kıtası’dır. Çınar ağacı mobilya, kaplama, ambalaj, kuru madde fıçıları ve mutfak yapımı aletlerinde kullanılmaktadır. Ülkemizde yaklaşık olarak 655 hektar çınar ağacı ormanı bulunmaktadır.
Şehir içlerinde bahçelerinizde bulunan çınar ağaçlarında herhangi bir budama işlemi yapacağınız zaman kesinlikle gerekli devlet kurumlarına müracaat edip izin alınmalı ve devlet görevlileri tarafından araziye gelip gerekli incelemelerin yapılması gerekmektedir. Çınar ağacı budama ile alakalı başvurulacak devlet kurumları bağlı bulunduğunuz ilçe belediyesi ve anıtlar kuruludur. Çınar ağaçları anıt ağaçlar olduğu için anıtlar kurulundan izin alınmadan budama ya da kesilme işlemine tabi tutulduğu için cezai işlem uygulanmaktadır.

About the Author

4 thoughts on “Çınar ağacı (Platanus orientalis L.)

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

You may also like these