Ağaç Budama Fiyatları Nasıl Belirlenir?

Ağaç Budama fiyatları için aşağıda sıraladığımız fiyat listeleri tahmini olarak verilmiştir. Bir ağaç budaması için ağaçların görselleri veya budama yapılacak yerdeki ağaçların görülmesi ile verilen fiyat geçerlidir. Tahmini olarak verilen ağaç budama fiyatları ;

  • Küçük ağaçlarda budama servis fiyatları: 500 ₺
  • Bir günlük 3 metreden küçük ağaç budama: 1.000 ₺
  • Sepetli vinç ile ağaç budama fiyatları (1ağaç) : 1.800 ₺
  • Sepetli Vinç ile 2-3 ağaç budama fiyatları: 2.600 ₺
  • Sepetli vinçle büyük ağaç budama fiyatları: 3.500 ₺
  • İskele kurarak ağaç budama fiyatları: 5.000 ₺

Ağaç budama ücretleri

ağaç budama ücretleri

Ağacın bir tarafında dal oluşmadığı durumlar olabilir.  Böyle bir durumla karşı karşıya kalır isek dal çevresini 1/3’ü kadarlık kısmı bir gözün 1 cm üzerinden kabuk boyunca odun kısmı halka şeklinde kesilir. Bu uygulama genellikle çentiğin altındaki tomurcuğun sürmesini sağlar. Bu uygulama çiçeklenme başlangıcından 3-4 hafta önce de yapılabilir. Kesim işleminin yeterli derinlikte ve kabuk tabakası boyunca olmasına dikkat etmek gerekmektedir. Bazı tür, meyve ve çeşitlerinde ağaçlar ilk yıllarda terbiye edilebilirken uygun olabilecek olan taç yapısını oluşturabilmek için istenilen dallar oluşmamaktadır. Bu durumla karşı karşıya kalındığında bazı üreticiler istedikleri yerden dal çıkartabilmektedirler. Bir sürgünün çok yaşlanmış, mekanik olarak yıpranmış veya çok kuvvetli olduğu için çıkarılması gerekebilir. Eğer aynı noktadan yeni bir sürgün çıkması isteniyor ise üçgen kesim tekniğinin kullanılması gerekmektedir.

Ağaççık Budama Fiyatları

Yaşlı, kuru, hasta ya da zayıf bitkinin gelişimini olumsuz yönde etkileyecek bölümlerinin kesilerek bitkiden ayrılması işlemine yani atılmasına budama denir. Bitkiler birden çok neden ile budama işlemine tabi tutulabilirler. Mesele meyve ağaçları meyve verimini arttırmak ve bitkinin sağlıklı bir şekilde gelişimini sağlaması adına düzenli olarak budanırlar. Dış mekanlarda kullanılan süs bitkileri de aynı şekilde fazla büyümemeleri ve fazla dal çıkarmamaları adına budanırlar. Bu tür bitkilere budama işlemi ile birlikte birçok çeşitli şekiller verilebilir. Çiçekli bitkilerde yapılan budama ise bitkinin istenilen formu alması dışında bitkinin sağlıklı bir gelişim göstermesine de olanak sağlar. Bütün bitkilerin yaşlılık, hastalık vs. gibi nedenlerle kurumaya başlayan dalları bitkinini gelişimini olumsuz yönde etkilememesi adına kesilebilir.

Bitki Budama Ücretleri

Söğüt, kavak gibi yüksek olan ağaçların elektrik telleri, trafik vs. gibi etkenlere zarar vermemesi adına budamaları yapılabilir. Budama işleminde yalnızca dallar, yapraklar ve meyveler ayıklanmaz budama işlemi bitkinin köküne de yapılabilir. Köklerin budanması işlemi özellikle meyve ağaçlarındaki hızlı büyümeyi engeller ve meyve verimini oldukça arttırır. Ağaçların büyümesi yavaşlar daha düzenli ve güzel bir görünüm kazanırlar. Ayrıca toprağa da daha sıkı tutunmasını sağlar. Manolya gibi bazı bitkiler budamadan zarar görebilirler. Bu bitkilerde budamadan ileri gelen yaralar kolay kolay kapanmaz. Bu yüzden, çapı 2,5 santimetreyi geçen budama yüzeyi su geçirmez bir boyayla ya da aşı macunuyla kapatılır

Alev Çalısı Budama Fiyatları

İlk yıllarda ağaca verilen şekil ileriki dönemde ağacın gelişmesi adına oldukça önemlidir. Ancak bu duruma ne kadar dikkat edersek edelim ağacın gelişme karakterinden oluşan problemlerle karşı karşıya kalabiliriz. Bu sorunlardan biri de geniş açılı dalların seçilmesi ve oluşturulması sırasında ortaya çıkar. Mesela Granny Smith elma çeşidi çok dik gelişen bir elma çeşididir. İlk 4-5 yıl boyunca ağaçlarınıza uygulayacağınız dal açma uygulamaları oldukça önem arz etmektedir. Fakat ağaçlarda istenilen yerlerden dal çıkarılmasına rağmen dalların açıları genişletilememekte ve zorlandığı durumlarda kırılmaktadırlar. Böyle bir durumla karşı karşıya kalındığından üçgen kesim tekniğine başvurulabilir. Üçgen kesim sonucu hem aynı noktadan tekrar dal çıkışı sağlanır hem de çıkan dal geniş açılı olur.

Büyük Ağaç Budama Fiyatları

Budama sonrasında alacağımız bakım önlemleri budamanın sonucu açısından oldukça önemlidir. Budama sonrasında alınacak önlemlerin başı budama yapılan yerin macun sürmek sureti ile kapatılmasıdır. Bunla beraber cam katranı vs. gibi maddeler de kullanılabilir. Tabi ki bu alacağımız önlemlerden sadece biridir. Bu önlemler macunlama işlemi ile bitmez. Ağaç Budama Fiyatı Alma; Ağaç budama fiyatı almak için bizi aramanız yeterlidir. Budama sonrasında ağaçlar tahrik olurlar ve hayatlarına devam etmek adına kök sistemlerindeki besin elementlerini harcayarak bol sürgün verirler. Oluşan sürgünleri ağacın şeklini istediğimiz gibi tutmak için doğru yönlendirmemiz gerekmektedir. Kök ve gövde üzerindeki sürgünler acilen alınmalıdır. Aksi durumda ağaçta tepe kısmında çökmeler yaşanabilmektedir. Bütün bu olaylar yaptığımız budama işleminin başarısız olmasına neden olur ve ağacın hayati fonksiyonlarını olumsuz yönde etkiler.

Bahçede Ağaç budama Fiyatları

Yapılan budama işlemi eğer tepe tacına ise yapılacak bakımlar 2-3 yıl sürmelidir. Koruyucu macunlar 3-4 yıl boyunca yarayı koruyabilmektedir. Ancak su ve kök sürgünleri devamlı olarak kontrol edilmelidir. Budama Ustası Ücretleri; Ağaç budama ustası günlük yapacağı işe göre ücret almaktadır. Budama sonrası çıkacak budama artıkları ve bahçe kenarında bulunan çalılıklar, kuru bitki parçaları hastalıkların en yaygın bulunduğu barınma alanlarıdır. Meyve ağaçlarına ve ürünlerine zarar veren bu hastalık ve zararlıların çoğalmaması için bu artıklar yakılmalı veya bahçeden uzaklaştırılmalıdır. Budama sonunda meyve ağaçlarında kış ilaçlamalarının da yapılması zorunludur.

Çit Budama Fiyatları Nedir?

Budama işlemine tabi tutulacak olan bitkiler elbette sadece ağaçlar ve çiçekler değildir. Bahçenizin güzelliğini sağlayan adeta doğal bir çit görünümü sağlayan çit bitkilerinin de budamaları yapılmalıdır. Bu budama işlemi düzenli olarak gerçekleştirilmelidir. Çitlerinize hafif veya güçlü budama işlemi yapabilirsiniz. Buna kısa iri dalların kesilmesi, temizlik ve düzenli bir görünüm verme diyebiliriz. Tabi nasıl bir budama işlemi yapacağımıza karar vermek için önceden gözlem yapmamız gerekir.  

Bitki budama ve şekillendirme fiyatları

Bahçe bitkilerinin düzenli budanması ve şekillendirilmesi yapılır. Çok derin olmayan bir budama yapmak istiyorsanız, meyvesiz filizlerin tamamını ve meyve vermiş filizlerin 2/3’ünü kesebilirsiniz. Bu işlem kış mevsimi süresince yapılmalıdır. eğer daha köklü bir değişiklik yapmak istiyor iseniz çitin en kalın köküne göre kesebilirsiniz. Bu işlemi yapacağınız sırada hava sıcaklığının -5 derecenin altında olmamasına özen göstermelisiniz. 

Ağaç Budama fiyatları

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir