Kış mevsiminde Ağaç Budanır mı ?

Ağaç budama işlemi yaptırmak istediğiniz zaman firma olarak sizlere bu alanda uzman profesyonel ekiplerle hizmet veriyoruz. Ağaç budama işlemi bilgi ve birikim gerektiren bir uygulamadır. Bundan dolayı ağaç budama işlemini kime yaptırdığınıza çok dikkat etmeniz gerekmektedir. Ağaç budama işlemi yapılacağı zaman bu alanda uzman kişiler tarafından yapılma önemlidir. Ağaçlara uygulanacak olan budama işlemleri yanlış yapılması durumunda ağaçların sağlıkları bozulabilir. Ağaç budama işlemi yapılacağı zaman mevsim durumuna dikkat edilmesi gerekmektedir. Her ağaç kış mevsiminde budama işlemine tabi tutulmaz. Ayrıca kışın ağaç budama ağaç budama türüne ve amacına göre değişmektedir. Meyve ağaçlarında ve normal ağaçlarda kışın uygulanacak olan budama işlemleri aynı değildir. Ağaç budama işleminin meyve ağaçlarında veya normal ağaçlara oldukça büyük faydası vardır. Ağaçların sağlıklı bir gelişim göstermesi, iyi bir form kazanması, uzun süre yaşaması, hastalık ve zararlılarla mücadele edebilmesi için belli bir düzen içerisinde belli bir metot içerisinde düzenli bir şekilde budanması gerekmektedir. Budama işlemi yapılacağı zaman budamaya tabi tutulacak olan ağaç iyi bir şekilde incelenmeli ona göre en uygun şekilde uygun aletlerle işlem yapılmalıdır. Ağaç budama işleminde dikkat edilmesi gereken diğer bir husus ise budama işlemini alanında uzman budama işlemini iyi bilen kişiler tarafından yapılmasıdır. Genel işlem olarak budama işleminin faydalarını şu şekilde açıklayabiliriz. Meyve ağaçlarında uygulanan budama işlemleri meyve ağacının en kısa zamanda ürün ve meyve vermesine yardımcı olur.

Kışın budama yapılır mı?

Kış ağaç budama yapılır mı?. Ağaç budama işlemi yapılacağı zaman ağaçların durumlarına göre hareket edilmelidir. Ağaç gövdesi üzerinde bulunan ana dalların miktarları ve dağılımlarını düzenleyerek ağacın güçlü ve sağlam, düzenli ve dengeli bir tacının meydan gelmesine imkan sağlar. Ağaçlarda uygulanacak olan budama işlemi ile ağacın güneş ışıklarından en iyi şekilde faydalanması sağlanmış olur. Meyve ağaçlarında uygulanacak olan budama işlemleri ağaç meyvelerinin iriliği ve kalitesi, meyve kabuğunun renk kalitesi yükselir. Ağaç budama işlemi ile ağaçların büyüklüğü ve gövde üzerinde bulunan dalların sayıları ve sıklıkları kontrol altına alınmış olur. Kışın Ağaç budama işlemi yapılacak olan ilaçlama işlemlerine de kolaylık sağlar ve yapılacak olan ilaçlamada ilaçların ağacın her noktasına ulaşması sağlanmış olur. Ağaçların üzerinde bulunan hastalık bulaşmış, kuru olan dallar alınarak zararlılara karşı mücadele işlemleri kolaylaşır. Meyve ağaçlarında yapılan budamalarda meyve toplama döneminde ya da bakım işlemleri esnasında kullanılacak olan alet ve ekipmanların kullanım kolaylığı sağlanmış olur. Meyve verimi düşüş gösteren ağaçlarda budama işlemi ile ağaç gençleştirilir ve daha uzun süre meyve verim döneminde kalması sağlanır.

Ağaçlar hangi ayda budanır ?

kış mevsiminde ağaç budama

Bazı meyve türlerinde görülen bir yıl iyi veri bir sene düşük verim alma durumu en aza indirilir. Özellikle meyve ağaçlarında yapılan budamalarda işçilik açısından hasat toplama dönemlerinde hasat toplama işlemi daha kolay yapılır. Şehir içlerinde, yol kenarlarında, parklarda, ev bahçelerinde, korularda bulunan ağaçlarda budama işlemi ağaç sağlığının yanında can ve mal güvenliğini sağlamak amacı ile de yapılmalıdır. Ağaç budama işlemi yapılacağı zaman ilk dikkat edilmesi gereken husus budamanın hangi amaçla yapılacağıdır. İlk önce budamanın amacını belirlemek gerekmektedir. Daha sonrasında ise ağaç iyice analiz edilip yanlış yapılacak işlemlerin önüne geçilmeye çalışılır. Ağaç budama işlemi detaylı ve tecrübe gerektiren bir işlemdir. Ağaçlar canlı varlıklardır yanlış yapılan uygulamalara direk tepki verirler ve ağaçlar üzerinde budama işlemi ile yapılan yanlış kesimler ağaçların sağlıklarına ciddi zarar verir. Bundan dolayı budama işlemi yapılacağı zaman kullanılacak olan aletler, kesme teknikleri gibi işlemler çok büyük önem arz etmektedir.

Sonbaharda ağaç budanır mı?

Ağaç budama işlemi ile alakalı detaylı bilgi edinmek sorunsuz bir şekilde işlem yaptırmak istediğinizde bizleri arayarak uzman ekiplerimizden yararlanabilirsiniz. Ağaç budama işlemi yapılacağı zaman kullanılacak olan budama aletlerinin temizliği ve dezenfeksiyonu da oldukça önemlidir. Kışın Ağaç budama uygulaması yapılacağı zaman kullanmış olduğumuz aletler iyi bir şekilde temizlenmezse ağaçtan ağaca, bahçeden bahçeye hastalık ve zararlıların bulaşmasına sebep olur. Çok basit ve kolay yöntemler ile budama aletlerinin temizlikleri yapılabilmektedir. Örnek vermek gerekir ise her evde bulunan çamaşır suları budama aleti temizliği için en uygun olan ürünlerdir. Sonbaharda ağaç budanır mı? Suya biraz çamaşır suyu katarak budama işlemlerinde kullanmış olduğumuz makasları, bıçakları temizleyebiliriz. Bu yapılacak olan temizleme işlemi ile budama aletleri temizlenerek ağaçlardan ağaca bulacak olan hastalıkların önüne geçilmiş olur.

Kışın ağaç budanır mı?

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir