Ağaç Budama Zamanı Konya

konya ağaç budama zamanı

Konya ağaç budama zamanı işlemi yapacağınız zaman budama işleminin yapıldığı mevsime ve hava şartlarına dikkat etmeniz gerekmektedir. Havaların ısınmasıyla birlikte ağaçların ve bahçelerin bakım zamanı da gelmektedir. Bundan dolayı ağaçlarınız da ve bağ bahçelerinizde yapacağınız budama işlemlerine dikkat etmeniz gerekmektedir. Bağ bahçe ve ağaç bakım işlemlerinin en önemli noktasını budama işlemleri meydana getirmektedir. Bahçelerinizde bulunan meyve ağaçlarında budama işlemi ağacın kök ile gövde arasında bulunan dengeyi meydana getirebilmek düzenli ve kaliteli verim sağlayabilmek için yapılan bir işlemdir. Ağaç budama işlemi yapılırken dikkat edilmesi gereken konu bitkinin ihtiyacına göre budama işlemi yapmaktır. Ağaç budama işlemi yapılmadan önce mutlaka ağaç iyi bir şekilde incelenmeli ağaç üzerinde bulunan kök gövde ve dal dengesini en iyi oluşturacak budama yapılmalıdır. Konya ağaç budama işlemi yapacağınız zaman bu konu hakkında detaylı bilgiye sahip değilseniz mutlaka ağaç budama alanında uzman kişi ya da kuruluşlara başvurun. Yanlış yapılan budama işlemleri geri dönüşü olmayan büyük sorunlara sebep olabilir. Ağaçlarınız da yapılan yanlış budama işlemi meyve verimini azaltacağı gibi ağacın komple yok olmasına da sebep olabilir.

Konya Ağaç budama zamanı hangi ay?

konya ağaç budama

Konya ağaç budama zamanı hangi ay yapılması gerekmektedir; ağaç budama işlemi yapılacağı zaman dikkat edilmesi gereken husus budama işlemine tabi tutulacak olan ağacın türüdür. Her ağaç için budama zamanı aynı olmadığı gibi yapılacak budama türüne göre de bu işlem zamanı değişmektedir. Yalnız genel olarak budama zamanı kasım ayının 15 i ile mart ayının 15 ine kadar yapılabilir. Budama zamanını etkileyen diğer bir faktör ise mevsim şartlarıdır. Bazı dönemlerde havalar daha ılıman geçebilmektedir. Bunda dolayı ağaçlarınız da budama işlemi yapacağınız zaman mutlaka yanlış bir işlem yapmamak adına alanında bir bilir kişiye başvurunuz.

Konya’da Meyve Ağaçlarında Budama ne zaman yapılır?

Meyve ağaçlarında yapılacak olan budama işlemlerinde dikkat edilmesi gereken husus ağacın türüdür. Genel olarak sonbahar başlangıcında ve kış mevsimi sonunda yapılabilmektedir. Ayrıca meyve ağaçlarında yapılacak olan budama işlemi budama türüne göre değişiklik göstermektedir. budama zamanını belirleyen faktörlerden birisi yapılacak olan budama amacına göre belirlenmelidir. Meyve ağaçlarında uygulanan budamalar dikim budaması, verim budaması, şekil budaması, gençleştirme budaması olarak farklı sınıflara ayrılmaktadır. Meyve ağacı budama işleminin ana amacı ağaç da bir denge oluşturmaktır. Meyve ağacında yapılan budama işlemi ile ağacın güneş görmeyen iç kısımlarına güneş girerek daha iyi bir verim alması sağlanabilir. Bu yapılan budama işlemi ile meyve ağacından alınan ürünün kalitesi de arttırılmış olur. Meyve ağaçlarında düzenli bir şekilde budama yapılmazsa iç kısımlarına güneş girmez ve ağaç dan almış olduğunuz verim hem düşer hemde alınan ürünün kalitesi de düşer bundan dolayı meyve ağaçlarında yapılacak olan budamalar oldukça büyük önem arz etmektedir.

Konya Ağaç Budama Takvimi

konya ağaç budama

Konya’da ağaç budama işlemi yapacağınız zaman ilk budama işlemi kış mevsiminde yapılmalıdır. Yalnız mevsim sıcaklık şartlarına göre daha ılık olan bölgelerde ya da kış mevsimi daha ılıman geçmiş ise ağaçların yapraklarını dökmesinden sonra yapılabilir. Yalnız bu işlemi yapacağınız zaman ağaçlar yapraklarını döktükten 1 ay sonra yapılmalıdır. Konya da kış mevsimleri daha sert geçtiğinden dolayı şubat ayının sonlarına doğru yapılabilir. Bu dönemde ağaç budama işlemi yapıldığı zaman don olayından da korumuş olursunuz. Uygun mevsimde yapılan budama işlemleri meyve ağaçlarının daha sağlıklı olmasını sağlar. Meyve ağaçlarınızı budayacağınız zaman meyve gözün olan dallar budama işlemine tabi tutulmazlar. Meyve ağaçlarında budama işlemi yapacağınız zaman ağacın iç kısımlarına güneş girmesini engelleyen dallardan başlanmalıdır. Konya ağaç budama ustası ihtiyacınız olduğu zaman işlem yapmadan önce mutlaka budama alanında uzman olan bir kişiye başvurun. Meyve ağaçlarınız sağlığı için doğru bir budama işlemi oldukça önem arz etmektedir.

Konya’da Ağaç Budama Zamanı

Konya’da Ağaç Budama Zamanı” üzerine 10 düşünce

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir