Budama nedir

Ağaç budama mevsimi hangi aydır?

ağaç budama

Ağaç budama işlemi ağaçlara her zaman uygulanmaz. Ağaç budama uygulaması yapılacağı zaman ağaç budama zamanı ağaç türüne, çeşidine ve budamanın amacına göre değişmektedir. Bundan dolayı ağaç budama işlemi yapmadan önce bu noktalara dikkat edilmesi gerekmektedir. Budama işlemi ağaçlarda yaşlı olan, kuruyan, hasta olan veya gelişim ve büyümeye engel olan bölümlerin ağaçlardan kesilerek uzaklaştırma işlemidir. Ağaçlarda bulunan bu istenmeyen bölümlerin kesilme işlemine budama denir. Ağaçlar ve bitkiler çok farklı nedenlerden dolayı budama işlemine tabi tutulabilirler. Örnek vermek gerekir ise meyve verimi düşük olan ağaçlar meyve verimini yükseltmesi amacı ile budama işlemine tabi tutulabilirler veya ağaç meyvelerinin daha sağlıklı olabilmesi için budama işlemi yapılabilir.  Evlerinizin bahçesinde şehir içindeki parklarda ya da peyzaj alanlarında bulunan ağaç ve bitkilerde fazla büyümeyi engellemek can ve mal güvenliğini sağlamak istenen şeklin ve formun kazandırılması için farklı budama yöntemlerine tabi tutularak budama işlemi yapılabilir.  Çiçekli olan bitkilerde budama işlemi çiçeğe istediğimiz formu kazandırmanın yanında çiçek miktarını yükseltmek amacı ile de yapılır. Buna ek olarak bitki türlerinin tamamında yaşlılık, hastalık gibi sebeplerle çürümeye başlayan ya da çürümüş olan bitki dalları bitki ve etrafı için tekli arz etmemeleri açısından budama işlemine tabi tutulabilirler. Budama uygulamasında yalnızca dallar, yapraklar ve meyeler budama işlemine tabi tutulmazlar bitki kökleri de budama işlemine tabi tutulurlar. Ağaç köklerini budama işlemi bütün ağaçlarda yapıla bilen bir işlemdir. Kök budama işlemi özellikle meyve ağaçlarına uygulandığı zaman normal ağaçlara göre büyümeyi oldukça engeller. Ayrıca meyve ağaçlarında yapılan kök budama işlemi meyve ağaçlarının meyve verimini yükseltmeye olanak sağlar. Kök budama işlemi ile birlikte ağaçların gelişme durumu yavaşlar ve bu yavaşlama sayesinde daha iyi ve düzenli bir görünme kavuşurlar. Kök budama işlemi yapılan ağaçların gövdeleri toprağa daha sağlıklı ve sağlam şekilde tutulurlar. Bazı bitki türleri budamalardan zarar görebilmektedir. Örnek vermek gerekir ise bu bitki manolyadır. Manolya budama işlemine tabi tutulduğunda bitki üzerinde meydana gelen budama yaraları kolay kolay kapanmaz bundan dolayı bu tür bitkilerde yapılan budama işlemlerinden sonra mutlaka budama macunu kullanılarak budama yaraları kapatılmalıdır. Budama işlemi yapılacağı zaman budamaya tabi tutulacak olan ağaç ve bitkilerin durumu iyice incelenip analiz edilmesi ve ihtiyaca uygun bir şekilde budama tabi tutulmalıdır.  Budama işlemi konu hakkında detaylı bir şekilde bilgisi olan kişiler tarafından yapılmalı ve yanlış işlem yapmaktan kaçınılmalıdır. Bitkilerde ve ağaçlarda yapılacak olan budama işlemleri usullerine ve tekniğine uygun bir şekilde yapılaması halinde ciddi sorunlar meydana gelebilir ve bitkilerin yaşamının sona ermesine kadar varabilir.

Ağaç budama nasıl yapılmalı?

ağaç budama türleri

Ağaç budama işlemi yapılacağı zaman ağaçların türüne göre ve budamanın amacına göre hareket edilmelidir. Süs bitkileri yetiştiriciliğinde budama işlemi bitkinin fizyolojisine uygun olarak yapılmalıdır. Süs bitkisi yetiştiriciliğinde yapılan budama işlemlerinin belli bir amaç doğrultusunda yapılması gerekmektedir. budama yapılacak olan bitkilerde budamanın amaçlarını şu şekilde belirtebiliriz; süs bitkilerinde fizyolojik dengeyi kısa bir sürede meydana getirmek ve meydana getirilen bu fizyolojik dengeyi korumak budamanın amaçlarından sadece biridir. Ağaçlardan düşerek meydana gelebilecek yaralanmaları, can güvenliğini mal güvenliğini sağlamak amacı ile budama yapılması, yollarda görüş alanını engelleyen dalların ağaçlardan uzaklaştırılması, ağaçlarda bulunan kurumuş, kırılmış, hastalıklı olan birbirlerine hasar veren, güneş almasını engelleyen, gelişme yönelik etkileri düşüren, üst üste gelmiş olan dalların şekli bozuk olan, ağacın dengesini bozan zayıf olan dar açıya sahip olan dalları kesmek budamanın belli başlı bazı amaçlarıdır. Farklı şekiller ve form kazandırmak için kaliteli ve güzel bir görünüm kazandırmak da budamanın amaçlarına dahil olmaktadır. Ayrıca bitkilerde ve ağaçlarda karbon özümlemesini yükseltmek gayesi ile güneş ışıklarının ağaçların iç bölgelerine daha iyi ve kaliteli bir şekilde girmesini sağlamak ve ağaçlarda bulunan yaprak miktarını yükseltmek, ağaç gövdesinin üzerinde bulunan ana ağaç dallarının miktarlarını ve dağılışlarını düzenleyerek ağaçların sağlam, güçlü, düzenli ve dengeli bir taç meydana getirmelerini sağlamak, farklı formlar verilerek kazandırılarak kaliteli ve göze hoş gelen bir görünüm kazandırmak.

Budama ne demek

Kısa bir şekilde belirtmek gerekir ise budama uygulamalarında temel amaç bitki kalitesi ile çiçek kalite ve verimini yükseltmektir. Budama uygulamalarında açıya oldukça dikkat ederek bitkinin habitusu meydana getirilir. Uygun açı budamada oldukça önemlidir. Budama işlemi yapılacağı zaman dar açıyla da geniş açıyla da budama yapılmamalıdır. Dar açı ile yapılan budamalarda ağacın iki adet gövdesi varmış gibi bir görünüm meydana gelirken özellikle gövdesi gevrek olan ağaçlarda geniş açılı budama yapılması durumunda rüzgarın sert olduğu bölgelerde ağaç dallarının kırılmasına neden olabilir. Budama işlemine başlamadan önce bitkinin doğal doğal yapısının nasıl olduğunu iyi bilmemiz gerekmektedir. Budama işlemine başlamadan öncede verilmek istenen formun iyi analiz edilip belirlenmesi gerekmektedir. Budama işlemine başlamadan önce ağaççın boyu üçe bölünmelidir. Ağaç boyunun üçte biri gövde kısmına diğer kalan bölüm ise taç bölümüne ayrılarak işlemi yapılmalıdır. Ağaç budama işlemine başlanacağı zaman bu kısımlara ayırma işlemi ibreli ve pul yapraklı ağaçlarda uygulanmamalıdır. Bu ağaç türlerinin haricindeki bütün ağaçlarda kısımlara ayırarak budama uygulaması yapılmalıdır. Budama işlemi yapılacağı zaman budamanın yapıldığı dönem iyi belirlenmelidir. Her ağaç aynı dönemde ya da yılın her dönemimde budama işlemine tabi tutulamaz. Budama işleminin ağaç türüne göre belli zamanları bulunmaktadır. Budama uygulaması çoğunlukla bitkilerin uyku döneminde ve belli bazı bazı şartların oluşmasından sonra gelişme ve büyüme durumuna göre ve bu durumlar göz önünde bulundurularak budama dönemi ve zamanı belirlenmelidir. Ağaçlarda erken bir dönemde budama kesinlikle yapılmamalıdır. İklim koşullarının ılıman olduğu coğrafi bölgelerimizde yapılan erken budama sürgün veren ama iyi olgunlaşmamış filizler budama yapıldıktan sonra kış mevsiminde meydana gelebilecek don olaylarında çok fazla etkilenirler. Bu gibi durumlarda budamaya tabi tutulan ağaçlarda ölümler veya ciddi hasarlar meydana gelebilir.

About the Author

2 thoughts on “Budama nedir

    1. Evet ağaç budama işlemlerinizde yerinizde inceleme yapıyoruz. İletişim bilgilerinizi paylaşmanız durumunda gelip inceleme yapabiliriz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

You may also like these