Çim Nasıl Ekilir

Çim Ekme

çim tohumu

Bahçenizde ya da herhangi bir alana çim ekmek istediğinizde yapmanız gereken ilk işlem ekmek istediğiniz çim türünü belirlemektir. Ayrıca ekimini yapmak istediğiniz çim türünün özelliklerini de iyi bilmeniz gerekmektedir. Çim ekimi yapılacağı zaman çim ütü oldukça önemlidir. Her çimin avantajları ve dezavantajları farklıdır. Çim ekme işlemi yapacağınız zaman tercih etmiş olduğunuz çimin özellikleri yanında çim ekme işleminde kullanacağınız karışımlarda oldukça önem arz etmektedir. Çim ekme işleminde özel karışımlar tercih ederek estetik bir görünüme sahip çim alanları meydana getirebilirsiniz. Ayrıca çim ekimi yapılacağı zaman belirlenecek olan çim türü uygulanacak olan bölgeye göre de farklılık gösterebilir. Bölgelere göre tercih edilen çim türleri soğuğa sıcağa ve hastalıklara karşı önlemlerde oldukça önemlidir. Çim ekme işlemi yapılacağı zaman karışımlar belirleneceği zaman çim ekeceğiniz alana çim ekimini yapılacak olan alanın drenajına ve iklim koşullarına göre tercih yapmamız gerekmektedir. Bu konuda dikkat edeceğimiz husus çim karışımına ekleyeceğimiz çim türleri birbirleriyle rekabet edecek çim türleri olmamalıdır. Kök sistemleri birbirinden farklı derinliklere inen çim türleri olmamalıdır. Ayrıca renklerinde belli bir uyumun olması gerekmektedir. Karışıma girecek olan çim türlerinin farklı hastalık ve zararlılara karşı dayanıklılık açısından değişik performans gösteren türleri dikkate alınmalıdır. Çim ekim işlemi esnasında uygulamanın yapılacak olduğu toprak üzerinin çim ile kaplanmasına çimlenme denmektedir. Çimleme işlemi bölgesel iklim şartlarına zamana ve ekonomik koşullara bağlı olarak çim ekme veya hazır rulo çim ile de yapılabilir. Çim alanı oluşturmak istendiğinde iki farklı üretim yöntemi tercih edilebilir. Bunlar çim ekme ve hazır rulo çim uygulamalarıdır. Çim alanı meydana getirirken en fazla generatif üretim yöntemi tercih edilir.

Rulo Çim Ekimi

çim ekme

Çim tohumu ekme işlemi oldukça çok basit bir işlem olmasına rağmen iyi bir bakım ister ve bakım işlemlerinden iyi anlanılması gerekmektedir. Bunların yanında ekmek istediğiniz çim tohumlarının özelliklerini de iyi biliyor olmanız gereklidir.  Çim ekme işlemi yapılacağı zaman kullanılacak olan çim tohumu türlerinin bölgesel ve iklimsel özellikleri iyi bilinmelidir. Çim ekme işlemi yapılacağı zaman tercih edilen çim tohumunun çimlenme gücü ve büyüme hızı iyi bilinmelidir. Ekilecek olan çim tohumunun bin taneye denk gelen ağırlığı da iyi bilinmelidir. Tohum büyüklüğü yükseldikçe ağırlığı da yükselmektedir. Ağır olan tohumlar daha iyi bir çimlenme gösterir. Çim ekme işlemi yapılmadan önce çim alanı oluşturulacak olan bölgenin toprak hazırlığı yapılmalıdır. Çim ekme işleminde en önemli noktalardan birisi toprak hazırlığı işlemidir. Çim ekme işlemi yapılırken tercih edeceğiniz çim bitkilerinin özellikleri ile beraber çim ekme işleminde kullanacağınız çim tohumu karışımlarının da iyi bilinmesi gerekmektedir.

Evde Çim Nasıl Ekilir

Çim ekme işleminde özel karışımlar kullanmayı tercih ederek güzel bir görünüm elde etmek mümkündür. Çim ekme işleminde yukarıda belirttiğimiz işlemlerin yapılması durumunda çimlerde meydana gelecek olan hastalık ve zararlılara karşıda iyi bir mücadele elde edilmiş olur ve çim alanlarınızda yaşayacağınız sorunlarda en az seviye indirilir.  Çim ekme işleminde çim tohumlarının karışımları belirlenirken çim ekme işlemini yapacağınız alana çim alanının drenajına, bölgenin iklim koşullarına göre çim tohumu tercihi yapılmalıdır. Bu husus da dikkat etmemiz gereken işlem karışıma ekleyeceğiniz çim türlerinin birbirleri ile rekabet edecek türler olmamasıdır. Çim karışımına ekleyeceğiniz çim tohumu türlerinin farklı türdeki hastalık ve zararlılara karşı mücadelesi iyi olan çim türleri olmalıdır. Bu konulara dikkat ederek seçilecek olan çim tohumu türlerinin çimin sağlıklı bir gelişim göstermesi ve uzun yıllar dayanması açısından oldukça önemlidir.

Çim Ekme Hangi Ay Yapılır

Sıcak iklim çimlerinde çim ekme işlemi ilkbahar mevsiminde ve geç yaz mevsimi dönemlerinde yapılmalıdır. Serin iklim çimlerinde yaz mevsimi ekimleri ağustos ayı ve eylül ayı ile beraber eylül ayı ortalarında iyi sonuçlar vermektedir. Serin ilkim çimleri yaz mevsimi sıcaklarının düştüğü su ve yabani ot probleminin bulunmadığı dönemlerde çim ekme işlemi için uygundur. İlkbahar mevsimi çim ekimlerinde yabani otlar arasında rekabet olabilir. Genç bitkilerde mantar hastalıkları olabilir. Bundan dolayı ilkbahar mevsimi çim ekimlerinde ekeceğiniz tohumu daha fazla kullanmanız gerekmektedir. Çim ekme işlemi yapılacağı zaman toprağın üst kısmı yumuşak hafif kuru ama nemli olmalıdır. Çim ekme işlemi el ile yapılacağı zaman tohumları eşit bir şekilde iyi dağıtmak için çim ekme işlemini yapan kişi geriye doğru giderek yapmalıdır. Çim ekme işlemi yapılacağı zaman sağlık bir dağılım elde etmek için dikkat edilmesi gereken diğer bir husus rüzgarsız bir hava ortamında yapılmasıdır. Çim ekme işleminde tohum atma işi bittikten sonra ekilen tohumların üzerlerine kapak atılmalı ve atılan bu kapağın kalınlığı 3-4 mm’ yi geçmemelidir. Bu belirtilen işlemler bittikten sonra kapağın üzerinden hafif bir şekilde silindirleme işlemi yapılmalıdır. Çim ekilen alan çok büyük ise tohum atma işleminden sonra sadece silindir geçme işlemi yeterli olur. Kapak atma işlemi yapılmaya bilir. Çim ekme işlemi yapılacağı zaman topraktaki uygun nem koşullarına, toprak ve hava sıcaklığına göre toprağa ekilen çim tohumunda şunlar meydana gelir.

1- Çimin gelişmesini etkileyen maddeler faaliyete geçer.

2- Ekilen tohumlar toprak nemini absorbe ederek şişmeye başlar.

3- İlk kökçük ve kotiledon gelişi başlar.

4- Nişasta taneleri ayrışmaya başlar.

Çim ekme işleminde kullanılacak olan tohum miktarları şu şekildedir. İnce taneli olan tohumlar 20-25 gr kaba taneli olan tohumlar ise 40-45 gr olacak şekilde metre kare ye ekimleri yapılır. Bu belirtilen miktarlardan daha düşük oranda tohum kullanılması, çim dokusunun daha uzun sürelerde meydana gelmesine ve daha çok miktarda tohum kullanılması ise farklı hastalıklara sebep olabilir. Bundan dolayı tohum ekimi yapacağınız zaman metre kareye atılacak olan tohumun miktarı ve oranı hesaplanırken ekimin yapılacağı mevsime, alanın güneş alma durumuna ve tohumun çimlenme özelliğine ayrıca bakım durumlarına göre değişmektedir.

About the Author

2 thoughts on “Çim Nasıl Ekilir

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

You may also like these