Çimlerde Toprak Bakımı

çim bakım işlemi

Bahçelerinizde çim alanlarınız bulunuyorsa bunların düzenli bir şekilde bakımlarının yapılması gerekmektedir. Çim alanlarının en önemli bakım işlemlerinden biride toprak bakımıdır. Çim alanlarının hep aynı duruma sağlıklı bir şekilde kalması için düzenli bir şekilde bakım işlemleri ile mümkün olur. Sizlere bu yazımızda çim alanlarında toprak bakımı ile alakalı bilgi vereceğiz. Çim bakımı işlemlerinde en önemli olan bakım işlemlerinden birisi çim toprak hazırlığıdır. Bahçenizde çim alanı yapmak istediğinizde en önemli işlemlerden birisi toprak hazırlığıdır. Çim alan meydana getirmekte çimin hızlı bir şekilde çim alanını kaplaya bilmesi için ve görünüm açısıyla beraber toz oluşmasını ve çamurlanmayı gidermek içinde toprak hazırlığı oldukça önemlidir. Çimin toprak yüzeyini hızlı bir şekilde kapması için en önemli koşullardan birisi toprak hazırlığıdır.  Çim yapmak istediğinizi alanların güzel bir görünüm ve işe yarar bir işlem olması açısından toprak hazırlığının iyi bir şekilde yapılması gerekmektedir.  Çim alanı oluşturmada iyi yapılmayan bir toprak hazırlığı işleminde istediğiniz şekilde kaliteli bir çim örtüsü elde edemezsiniz. Ayrıca bunun yanında bakım işlemleri hem zorlaşır hem de size ekstra maliyetler çıkartır.  Bahçenizde çim alanı oluşturmak için sırası ile belli bazı işlemleri yapmanız gerekmektedir. Bu yapılması gereken işlemler içerisinde en önemli olanı toprak tesviye işlemidir.

Çim Alanlarında Toprak Tesviyesi Nasıl Yapılır

çim bakım işlemi

Çim alanı oluşturmak istediğinizde toprak hazırlığa başladığınız zaman çim alanının tesviye işlemine toprağı işlemekle başlamanız gerekmektedir. Toprak içerisinde bulunan yabancı maddeler bitkiler temizlenmelidir. Ayrıca çim alanı yapılacak olan alanın üzeri işleme uygun olan araçlar yardımı ile düzeltilmesi lazımdır. Çim alanı yapılacak olan bölgede bulunan yapılar ölçülüp ona göre işlem yapılmalıdır. Çim alanı yapmak istediğiniz alanda bulunan farklı yapılar yol kenarı kaldırım basamak gibi yapılar çim alanı yapılacak yüzeyden yüksekte kalacak şekilde olmalıdır. Çim alanı oluşturmada yapılacak olan tesviye işlemi estetik açıdan güzel bir görünüm kazanması için bu işlem önemlidir. Çim alanı meydana getirirken tesviye işleminin başlıca amaçlarından birisi çim alanındaki drenajı oluşturmaktır. Çim alanında yapılan tesviye işlemlerinden sonra gerçekleştirilecek sulama işlemlerinde yürüyüş yolları su altında kalmamalıdır. Çim alanında su birikintileri ve göletlerin oluşmasının önüne geçilmelidir. Çim alanlarında yapılacak olan tesviye işlemleri alanın görünümünü değiştirmek içinde önemlidir. Çim alanında iyi bir drenaj işleminin sağlana bilmesi için ihtiyaç duyulacağı kadar meyil vermeye özen gösterilmelidir. Çim alanı meydana getirirken yapılacak olan tesviye işlemi alanın ölçülerine göre el ile ya da gerekli araçlar yardımı ile yapılabilir.

Kışın Çim Bakımı Nasıl Yapılır

Tesviye işlemini yaparken iki aşamada yapmaya dikkat edilmelidir.  Bunlarsan ilki kaba tesviye işlemidir. Kaba tesviye çim alanının ana hatlarının meydana getirilmesinde önemlidir. Çim alanında bulunan mevcut görünüm korunabilir ya da yeni oluşumlar meydana getirilebilir. Çim alanı tesviye işlemindeki ikinci aşama ise ince tesviye işlemidir. Çim alanı toprak hazırlığı yaparken toprak hazırlık işleminin son işlemidir. Çimlenme aşaması öncesinde kaliteli ve düzgün bir yüzey elde edebilmek için yapılır. İnce tesviye işleminde uygulama el aletleri ile yapılmalıdır. İnce tesviye işlemi yapmadan önce dikkat edilmesi gereken en önemli husus çim alanında yapılmak istenen bütün alt yapı çalışmalarının bitmiş olmasıdır. Bu işlemler bitmeden yapmanız halinde yaptığınız işlemi bozup yeniden yapmak zorunda kalırsınız ve bu size hem zaman hem de para kaybına sebep olur.

Çim Bakımı İşlemi

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir