Bahçelievler Ağaç Budama

budama ustası

Bahçenizde bulunan meyve ağaçlarının verim budaması bu alanda uzman bir kişi tarafından oldukça özenli bir şekilde yapılmalıdır. Meyve ağaçlarında gerçekleştirilen budama işlemlerinde yanlış sapılan işlemler ağaçların hasar almasına, verime geç yatmasına, kurumalara ve bazı durumlar meyve ağacının kuruyup yok olmasına sebep olabilir. Bundan dolayı bu işlemleriniz de alanında uzman bir kişiden yardım almayı unutmayınız. Bahçelievler de budama işlemlerinde size en iyi hizmeti vermekteyiz. Meyve ağaçlarında uygulanacak olan verim budama işleminin belli prensipleri vardır. Bunları şu şekilde sıralandırabiliriz;

Bahçelievler Ağaç Budama Ustaları

 • Meyve ağaçlarının yaşları ilerledikçe sürgün gelişmeleri yetersiz olmaya başlar. Bundan dolayı şiddetli budama işlemi yapmak gerekir. Uygulanacak kesme işlemleri kısa tutulmalı, bükülmüş ve eğilmiş dalları büyük çoğunluğu çıkartılmalıdır.
 • Meyve ağacı üzerinde bulunan ana dallar tek tek kontrol edilmeli, ana dalların üzerinde bulunan ve dikine gelişme gösteren birbirlerinin üzerine binen dallar kesilerek uzaklaştırılmalıdır. Ayrıca yardımcı olan dallar arasında gereğinden çok uzun olanlar bulunuyor ise bunlar kısaltılmalıdır.

Kaç çeşit budama vardır?

 • Ana ya da yardımcı dallardan seyrelleştirmeye yönelenler var ise kısa kesim uygulanarak boş olan yerlerde yeni dalların büyütülmesine imkan sağlanır.
 • Meyve dallarından bir kısım özellikle yaşlı olanları kesilerek atılmalıdır. Bu işlem gerçekleştirilerek dalların yemlenmesine olanak sağlanır.
 • Meyve ağacında bulunan kurumuş, hastalıklı olan ya da gücünün kaybedip zayıflamış solan dallar dip kısmından kesilerek ağaçtan uzaklaştırılmış olur.
 • Meyve ağacında ana dal ve yardımcı dal üzerinde fazla sayıda meyve dalı büyümüş ise bu dallar arasında seyreltme işlemi yapılır. İyi gelişme göstermiş ve iyi ışık ve güneş alan dallar ağacın üzerinde bırakılır geriye kalan dallar kesilerek ağaçtan uzaklaştırılır fakat bu budama işlemini yapacağınız zaman meyve dallarının çıplaklaştırmamalarına hususi olarak dikkat edilmelidir.
 • Meyve ağaçlarında uygulanan verim budaması işleminde dal bükme ve eğmelerine yer verilmemeli, meyve dalları sadece bağ olarak kullanılmalıdır.
 • Meyve ağırlığı sebebi ile eğilerek açıları genişlemiş solan dallar diğer dallara bağlama suretiyle eski düzenlerine getirilir.

Ağaç Budama Bahçelievler

Bahçelievler ilçesinde ağaç budama işlemi yapmak istediğinizde bu konuda detaylı bilgiye sahip olan kişilere işlem yaptırmayı ihmal etmeyin. Budama işlemi oldukça büyük önem arz eden ve bilgi gerektiren bir işlemdir. Yanlış yapılan işlemler ağaçlarda kurumalara hatta tamamen ölümlere sebebiyet verebilmektedir.

Bahçelievler Ağaç Budama Ustası

Bahçelievler Ağaç Budama Ustası” üzerine 2 düşünce

 • Haziran 1, 2020, 12:02 pm
  Kalıcı bağlantı

  Bahcemde ki ağaçların verimliliği’nin artması ve budanması konusunda çok yardımcı oldular . profesyonel bir ekip

  Cevapla

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir