Ağaç Budama

ağaç budama bayrampaşa

Bitkilerde temizleme budamaları bitkinin dikim işlemini takip eden her dönemde uygulaması yapılabilecek budama işlemleri olup genel olarak kurumuş olan ya da ölmüş olan dalları ağaçtan uzaklaştırmak, bitki üzerindeki çatalları teklemek ve ayrıca mekanik direnci güçsüzleşmiş olan dalların ağırlığını düşürmeye yönelik müdahalelerden oluşur. Bayrampaşa ağaç budama işlemi. Ağaç üzerinde bulunan kurumuş gövde ve kurumuş dallar hem ağacın görsel olarak kalitesini azaltmakta hem de bitki de meydana gelebilecek olan hastalıklara davetiye çıkartmakta olup ayrıca canlı yaşamı içinde güvenlik problemlerine sebep olmaktadır. Bundan dolay kontrol çalışmalarının ve bakım çalışmalarının her etabında ağaçlara temizleme budama işlemi uygulanmalıdır.

Ağaç Budama Bayrampaşa

Ağaçlarda dikim işlemi gerçekleştirildikten sonra sıkışık olan dalların selekte edilmesi sonucunda sınırlı tutulmalı ileri ki senelerde kök üzerinde bulunan gövde sayısı ve yoğunluğunun yükselmesi ile birlikte ağaç ve çalı cinsine göre bir ile üç senelik tekrarlarla kış mevsiminin sonlarına doğru yapılmalıdır. Ağaçlarda gerçekleştirilecek olan seyreltme budamaları ağaçların cinslerine göre farklılaşmakla birlikte çoğunluk olarak çapları 5 cm den kalın olan gövdelerin budanarak uzaklaştırılması tavsiye edilir.

Ağaç budama nasıl yapılır

Bu işlemdeki ana amaç bitki üzerinde bulunan gövde değiştirme mekanizmasını istediği şekilde yönlendirilmesini sağlamak ağaç üzerinde bulunan gövdeler arasında bir denge ve simetrik oluşturmak, sağlıklı bir dağılım meydana getirmek, yaşlanmış ve cansız olan gövdeleri ağaç üzerinden uzaklaştırarak yeni ve genç gövdelere daha iyi ve uygun büyüme ve gelişme imkanları sağlamaktadır.

Bayrampaşa Ağaç Budama

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir