Meyve Ağaçlarında Budama Nasıl Yapılmalıdır?

Budama

Meyve ağaçlarının düzenli olarak budama işlemine tabi tutulmalıdır. Bu budama işlemini meyve yetiştiriciliği yapan kişilerde evinin bahçesinde hobi olarak yapanlarda gerçekleştirmelidir. Meyve ağaçlarının kalitesinin ve veriminin yükselmesi için usulüne ve kurallarına uygun budama işlemi gerçekleştirilmelidir. Meyve ağaçlarında budama işlemi canlı toprak üstü organlarına uygulanan kesme ,bükme, tomurcuk, sürgün ve yaprak alma gibi uygulamalardır. Gerçekleştirilen bütün bu uygulamalar meyve ağaçlarında verim ve gelişmesi açısından fizyolojik bir dengenin kurulmasına ayrıca kurulan bu fijyolojik dengeninde mümkün olduğu kadar uzun zaman korunmasına yöneliktir. Meyve ağaçlarında budama işleminin amaçları farklı araştırıcılar tarafından farklı yorumlanmaktadır. Ama genel hatları ile şu şekilde özetleyebiliriz.

  • Ağaçları en kısa sürede meyveye yatırmak ve uzun süre ürün verme döneminde tutmak.
  • Ağaçların toprak altı ve toprak üstü bölgelerinde büyüme ve gelişme açısından olgun bir denge kurabilmek.
  • Toprak işleme, budama işlemi, ürünlerin derimi , hastalık ve zararlarla ilgili mücadele işlemini kolaylaştırmak.
  • Bitkilerde karbonasimilasyonununu yükseltmek amacı ile gereken ışık ihtiyacını oluşturmak ve yaprak bölgesini dengeli bir şekilde yükseltmek.
  • Bazı bitkilerde oluşan periyodisiteyi engellemek ya da düşürmek.
  • Ürün verim ve kalitesini düzenlemek.

Budama nasıl yapılır ?

Yukarıda açıklamasını yapmış olduğumuz gibi meyve ağaçlarında başarılı bir budama yapabilmek ancak iyi bir fizyoloji bilgisine sahip olmak, bitkiyi tanımak ve ayrıca ekolojik faktörleri tam olarak değerlendirmekle mümkündür. Ağaç budama. Meyve ağaçlarının ve meyve asmalarının fiziksel özellikleri ve ayrıca anatomik yapıları birbirlerinden çok farklı olduğu için bu ağaçlarda gerçekleştirilecek olan budama işlemi de gerek şekil gerekse de yöntem açısından oldukça farklılık arz etmektedir. Meyve ağaçlarında gerçekleştirilecek olan budama işlemleri belli bir bilgi birikim ve uzmanlık gerektirdiğinden dolayı mutlaka ağaçları bu alandaki uzman bir kişi budamalıdır. Aksi halde meyve ağacı budama işleminiz de ağaçlarınız da geri dönüşümü mümkün olmayan hasarlar meydana gelebilir.

Budama Teknikleri

Budama Teknikleri” üzerine bir düşünce

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir