Ağaç Budama Dönemi

Ağaç budama

Ağaç budama uygulaması yapmak istediğinizde, budama işlemini uygulayacağınız ağaç türü çok önemlidir. Her ağaç aynı dönemde budama işlemine tabi tutulmaz. Budama işlemlerinde ağaçların yapraklanma ve çiçeklenme dönemlerinin göz ardı edilmemesi gerekmektedir. Bunu şu şekilde açıklayabiliriz

Budama Ne Zaman Yapılır

Yapraklanmadan Önce Çiçek Açan Türlerde Budama İşlemi : Ağaçlarda çiçeklenme dönemi sona erdikten sonra yaz mevsiminde budama işlemi yapılmalıdır. Bu işlem esnasında ağaçta bulunan kuru dallar alınır, kalın olan ve yeşil dallara ışık verilir. Çiçeklerini dökmüş olan bürgünler 1/3 miktarında kısaltmaya tabii tutulur. Bu bitki türlerine badem, defne, kızılcık, karayemiş, altın çanağı, ispirya, frenk üzümü örnek olarak verilir.

Çiçekleri Senelik Genç Sürgünler Üzerinde Teşekkül Eden Türlerde Budama İşlemi: Bu budama işlemi sonbahar mevsiminde ve kış mevsiminde yapılması gerekmektedir. Ağaç üzerinde bulunan dallardaki budama miktarı 1/3 den fazla olur. Gül, ortanca, çivit, laden, ispirya, sinameki sbu türlere örnek olarak verilir.

Büyükçekmece Ağaç Budama Firmaları

Çiçeklere Önceki Yıllara Ait Olan Sürgünler Üzerinde Bulunan Türlerdeki Budama İşlemi: Bu uygulanacak olan budama türünde budama işlem 1-2 senede bir kuvvetlice yapılmalıdır. Ağaç üzerinde bulunan dallar kısaltılır ve kış mevsiminde ince sürgünler serbest hale getirilir. Sarı salkım, dağ muşmulası, japon ayvası, alıç, elma, hanım tuzluğu, erguvan bu konuya uygun örnek türlerdir.

ağaç budama

Çiçekleri Yaşlı Dalların Ucunda Açan Türlerde Budama İşlemi: Bu budama işleminde ağaç üzerinde bulunan sürgünlerde kısaltma işlemi yapılmaz. Bu türlerin dallarında hafif bir gevşetme işlemi yapılır.

Dalları Odunlaşmayan ve Sürgünleri Kışın Kuruyan Türlerde Budama İşlemi: Bu budama türünde budama işlemi toprak seviyesinde gerçekleştirilir. Fakat büyüme döneminde çiçeğini açan türlerde karayemiş, iğde, elma, akasya, diş budak gibi çiçeklenme döneminin geçtiği dönemlerin geç ilkbahar, kanama özelliği taşıyan akçaağaç, ceviz, karaağaç, huş, kayın gibi ağaç türlerinde ise özsuyu basıncının çok düşük olduğu sonbahar mevsimi dönemlerinde yani Kasım- Ocak budama işlemlerinin gerçekleştirilmesi tavsiye edilmektedir. Ginkgo ve Meşe ağacı türlerinde de budama işlemi kış mevsimi sonuna kadar gerçekleştirilebilir. Yaz mevsimi budaması ancak güçlü bir büyüme gösteren fidanlarda yapılabilir.

Büyükçekmece Ağaç Budama

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir