Ağaç Budama İzmir

izmir ağaç budama

İzmir ağaç budama işlemi yapmak istediğiniz zaman sizlere firma olarak hizmet vermekteyiz. İzmir ağaç budama uygulaması yapılacağı zaman ilk önce dikkat edilmesi gereken konu budamanın amacıdır. Gençleştirme budama işlemi ağaçlarda yeniden güçlü sürgünler meydana getirerek ağaca yeni bir taç kazandırmak için yapılır. Gençleştirme budaması işlemi ile ağaçta meyve verimini tekrardan yükselteceği gibi meyve kalitesi de daha iyi hale gelir. Ağaçlarda gençleştirme budama işlemi yapılırken göz önünde bulundurulması ve dikkat edilmesi gereken bazı hususlar vardır. Ağaç budama. Kısaca bu hususları şu şekilde özetleyebiliriz. Yaşlanmış ve ürün verme ömrünü tamamlamış olan ağaçlarda gençleştirme budaması yapılmaz. Bu tür ağaçlarda gençleştirme budaması yapıldığı zaman şiddetli budamanın etkisi ile ağaçlar iyice güçten düşer ve hızlı bir şekilde ölür. Ağaçlara uygulanacak olan gençleştirme budamasında dal kesme işlemleri çok fazla olduğu için farklı meyve türlerini uygulanacak olan şiddetli budamaya karşı dayanma güçleri dikkate alınmalıdır.

Palmiye budama İzmir

Bu hususta zeytin ağaçları en üstte gelir. Şiddetli budamaya dayanma açısından zeytin, armut, elma, kayısı ve kiraz ağaçları gelir. Ağaçlarda uygulanacak olan gençleştirme budamasına bölgenin ve toprağın yapısı büyük etki eder. Örnek vermek gerekir ise sıcak ve kurak iklimlerin yaşandığı iklimlerde ağaçların şiddetli budamalara karşı dayanmaları daha azdır. Ancak nemli iklim koşullarına sahip bölgelerde gençleştirme budamalarına dayanma gücü daha yüksektir. Meyve ağacı budama. Zayıf toprak yapısına sahip olan yerlerde de büyüyen meyve ağaçları gençleştirme budamasına karşı fazla bir dayanıklılık gösteremezler. Ağaçlarda uygulanacak olan gençleştirme budamasında ilk önce kurumuş, sık ve birbirlerinin üzerinde gelen dallar budamaya tabi tutulur. Bunların haricinde ağaçta bulunan diğer dallarda kısa budama işlemleri uygulanarak ağacın tacı ufaltılır ve bu işlem ile beraber tekrardan güçlü sürgün oluşumu sağlanmış olur. Gençleştirme budaması uygulanacak olan ağaçların ana dalları ve gövdeleri üzerinde oldukça fazla obur dallar ve güçlü sürgünler oluşur.

İzmir ağaç budama firmaları

ağaç budama iznir"

İzmir ağaç budama işlemi yapacağınız zaman bizleri istediğiniz zaman arayarak işlem yaptırabilirsiniz. İzmir ağaç budama firmaları ihtiyacınız olduğu zaman sizlere kaliteli ve güvenilir hizmetler sunmaktayız. Bu oluşumlardan sadece yeni tacın oluşumu için ihtiyaç duyulan dallar ağaç üzerinde bırakılır. Ağaç budama. Geriye kalan diğer dallar ağaçtan tamamen çıkartılır. Gençleştirme budaması yapılan meyve bahçelerinde şiddetli budama kesiminin sonucunda ağaçlar zayıf düşeceğinden bahçenin toprağı iyi bir şekilde işlenmeli ve bolca gübrelenmelidir. Meyve ağacı budama. Meyve ağaçlarında yapılacak olan gençleştirme budaması uygulama zamanlarına göre kış mevsimi budaması ve yaz mevsimi budaması olmak üzere ikiye ayrılır. Meyve ağaçlarının dinlenme döneminde uygulanan budamaya kış budaması denir.

Ağaç kesimi yapan firmalar İzmir

Yeşil budama işlemi olarak da isimlendirilen yaz mevsimi budaması ise yaz mevsimi aylarında oluşan bazı sürgünlerin kesilmesi işlemidir. Yaz mevsimi budaması kış mevsimi budamasını tamamlamak ya da yapılan yanlışları düzeltmek için de yapılır. Ancak bazı coğrafi bölgelerde ağacın ışıklanmasını yükseltmek amacıyla da yapılabilir. Ağaç budama işlemleri yapıldıktan sonra bakım işlemleri budamanın başarılı olması için oldukça önem arz etmektedir. Ağaçlarda uygulanan budama işlemi sonrasında yapılacak olan bakım işlemlerinin en önemlisi budama yapılan yüzeylerin koruyucu macunlar yardımı ile kapatılmasıdır. Bu uygulamanın yanında budama macunu, çam katranı gibi farklı koruyucu maddeler kullanılabilir. Budama sonrası yapılacak olan bakım önlemleri koruyucu macun işlemi ile son ermez.

Ağaç kesimi yapan firmalar

İzmir ağaç budama işlemi yaptırmak istediğinizde budama uygulamalarınız ile alakalı detaylı bilgi edinmek için bizi arayabilirsiniz. Ağaç budama işlemi uzmanlık gerektiren bir işlemdir bundan dolayı işlem yapılacağı zaman dikkat edilmesi ve yanlış bir uygulama yapılmamasına dikkat edilmelidir. Ağaçlara uygulanan budama işleminden sonra tahrik olurlar ve hayatiyeti devam ettirmek için kök sistemindeki besin elementlerini harcamak için bol sürgün oluştururlar. Oluşan bu sürgünleri ağacın şeklinin istediğiniz şekilde olması için doğru yönlendirilmesi gerekmektedir. Bundan dolayı ağacın kök ve gövdesi üzerinde bulunan sürgünler hızlı bir şekilde ağaçtan uzaklaştırılmalıdır. Bu işlemin yapılmaması halinde ağaçlarda tepe çökmeleri meydana gelir. Ağaçlarda meydana gelecek olan tepe çökmeleri ağacın ölümüne sebep olur ve yapılan budama işlemini başarısız kılar.

Belediye ağaç budama İzmir

Belediyeler genel olarak şahsi mülkte olan ağaçlar için budama işlemi yapmamaktadır. Ancak detaylı bilgi edinebilmek için bağlı olduğunuz ilçe belediyesini ağaç budama hizmeti için arayabilirsiniz. Budama işlemi ağaçta tepe tacında uygulanmış ise budama sonrası yapılacak olan bakım işlemleri 2-3 sene boyunca devam ettirilmelidir. Kesim yaralarına sürülecek olan koruyucu macunlar 3-4 sene boyunca kesimden dolayı oluşan yara yüzeylerini korumaktadır. Bu işlemlerin yanında su ve kök sürgünleri periyodik bir şekilde kontrol edilmelidir. Ağaçlarda budama işlemi yapıldıktan sonra çıkan budama artıkları ve ayrıca bahçe kenarında bulunan çalılar, kuru olan bitki parçaları hastalık ve zararlıların en iyi büyüme ve barınak yeridir. Meyve ağaçlarına ve ayrıca normal ağaçlara zarar veren bu hastalık ve zararlıların üreyip çoğalmaması için budama işlemi ile ortaya çıkan budama artıklarını yakılması ya da bahçeden uzaklaştırılması gerekmektedir. Ağaçlarda yapılan budama işleminden sonra bahçede ve ağaçların etrafından kesinlikle budama artıkları bırakılmamalıdır. Budama işlemi yapıldıktan sonra kış mevsimi geldiğinde ağaçlara ilaçlama da yapılması gerekmektedir.

İzmir Ağaç Budama

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir