Vişne ve Kiraz Ağacı Nasıl Budanır ?

kiraz budama

Vişne ve Kiraz ağaçlarınız da budama işlemi yapacağınız zaman uygulayacağınız budama yöntemleri çok büyük önem arz etmektedir. Meyve ağaçlarında yapılacak olan budamalarda ilk ele alınması gereken konu ağaçlara uygulanacak olan budamanın amacını belirlemektedir. Meyve ağaçlarınız da budama işlemi yapacağınız zaman mevsim ve iklim koşullarına ayrıca ağaçlarınızın durumuna dikkat etmeniz gerekmektedir. Uzman yardımı almadan ağaç budama işlemi yapmamanız ağaçlarınızın sağlığı açısından oldukça önemlidir.

Kiraz ve Vişne Budama

vişne budama

Kiraz ve vişne ağaçlarında odun gözleri ve meyve gözleri bulunur. Bunları kısa şekilde şöyle açıklayabiliriz. Odun gözleri kiraz ve vişne ağaçlarının üzerinde bulunan meyve gözlerine göre daha ince ve ufaktır. Sürgünün ucunda ya da dalcığın uca yakın bölümünde meydana gelir. Meyve gözleri ise kiraz ve vişne ağaçlarının da bulunan odun gözlerine nazaran daha büyük ve daha dolgundur. Kiraz ve vişne ağaçlarının üzerindeki dalcıklarda yan gözler halinde bulunurlar. Buket dallarında ise ortada bir sürgün gözü bunun etrafında meyve gözleri sıralanır.

Vişne ve Kiraz Ağacı budama da Uygulanacak Yöntemler

Kiraz ağaçlarında bulunan dallar düzgün ve boğum mesafeleri uzundur. Dalcıkların dip bölümlerinde çiçek uç kısma doğru yaprak gözleri bulunur. Kiraz ağaçlarında buketler genellikle ikinci sene teşekkül eder. Sürgün ucu bir odun gözü ile biter. Vişne ağaçlarında ise ağaçta bulunan dalcıklar çoğunlukla kiraz ağaçlarına nazaran daha ince bir yapıya sahip olup, yay şeklinde olup sarkık bir yapıya sahiptir. Kiraz ve Vişne ağacı budama. Üzerlerinde çiçek bulunur ve uçlarında da sürgün gözü vardır. Vişne ağaçları kiraz ağaçlarına nazaran daha fazla buket dalları meydana getirir ve oluşan buketler çoğunlukla ikince sene teşekkül eder. Daha yaşlı olan dallar üzerinde ise buket dalları oluşur. Vişne ağaçlarında çok fazla dalcık oluştuğu için ağacın taç kısmı çalımsı bir görünüm kazanır.

Vişne ve Kiraz Ağacı Budama

Vişne ve Kiraz Ağacı Budama” üzerine 2 düşünce

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir