Hünnap faydaları nelerdir ?

hünnap faydaları

Hünnap meyvesi bitkisel ilaçlarda kullanılan faydası bitmeyecek bir meyve türüdür. Hünnap meyvesinin birçok kullanım amacı bulunmaktadır. Size bu yazımızda Hünnap meyvesinin faydalarını nasıl yetiştirileceği gibi farklı konularda bilgisini vereceğiz. Hünnap meyvesi çok faydalı bir bitki türüdür. Hünnap meyvesinde birçok farmakolojik özellik vardır.  Hünnap meyvesi vücutta bulunan antioksidanları düzenleyerek insan vücuduna zararsız bir hale getirir. Hünnap meyvesi bu özellikleri sayesinde kansere, kalp hastalılarına ve diğer hastalıklara karşı zararlı olan hücrelere karşı direnci arttırmaktadır. Bundan dolayı bu hastalıkla mücadelede kullanılması gerekmektedir. Hünnap meyvesinin diğer özellikleri şu şekildedir. Kanser, kalp rahatsızlıkları, yatıştırıcı, kuvvetlendirici, bağışıklık sistemini güçlendirici, iltihap kurutma, kansızlık gibi birçok rahatsızlığa iyi gelmektedir. Hünnap meyvesinin kullanımında daha faydalı olabilmesi için dikkat edilmesi gereken hususlardan birisi doğru zamanda hasat edilmesidir. Hünnap meyvesi fenol ve antioksidan açısından oldukça zengin bir meyve türüdür. Fonksiyonel gıda olarak kullanılmaktadır. Ayrıca meyve kabuğu renklenmesinin yükselmesine bağlı olarak da asit içeriği yükselmektedir. Olgunlaşması az olan hünnap meyvelerinin fenolik özellikleri daha yüksektir. Fakat depolama esnasında sıcaklık değerleri yükselirse bu özellik hızla düşüşe geçer. Hünnap meyvelerini mümkün olduğu kadar en uzun sürede saklaya bilmek için en etkili yöntem hava geçirgenliği en düşük seviyede olan kaplarda ya da torbalarda tutmaktır.

Hünnap Yetiştiriciliği

hünnap meyvesi

Hünnap meyvesi Çin de yaklaşık olarak 2000 yıldır yetiştirilmektedir. Ülkemiz de ise hünnap yetiştiriciliği Ege bölgesinde Denizli ve Çanakkale de, Akdeniz bölgemizde Isparta, Hatay, Burdur ve Antalya illerimizde iç Anadolu bölgemizde Kayseri ilimizde Marmara bölgemizde ise Bursa ilimizde yetiştirilmektedir. Türkiye de yaklaşık olarak 800 dekar alanda yıllık 400 tona yakın hünnap meyvesi yetiştirilmektedir. Hünnap bitkisi yetiştiricilik açısından birçok avantaja sahiptir. Hünnap meyvesinin yetiştiriciliğinde en büyük avantajı dikimi yapıldığı yıl hemen meyve alınabilmesidir. C vitamini açısından çok zengin bir meyve olduğu için birçok farklı tüketim şekli bulunmaktadır. Alternatif tıp sektöründe de oldukça fazla şekilde hünnap bitkisi kullanılmaktadır. Kullanım alanı çok geniş olduğu için de sürekli ihtiyaç duyulan bir bitki türüdür. Hünnap meyvesi taze olarak tüketildiği gibi kurutularak da tüketile bildiği için uzun raf ömrüne sahiptir.  Hünnap meyvesi yetiştirmek isteyen kişilerin dikkat etmesi gereken hususlar şunlardır. Hünnap meyvesi kısa raf ömrüne sahip olduğu için ve normal depolama yöntemleri ile depolandığında hızlı bir şekilde yumuşayan ve kolay çürüyen çok çabuk renk değiştiren bir yapıya sahiptir. Meyvelerde en fazla kısmı hasat sonrasında ve tüketim evresinde kayıplar yaşanmaktadır. Hünnap meyveleri hasat edildikten sonra pazarlamasında en fazla sertlik, renk ve meyve kalitesi açısından değerlendirilmektedir. Bundan dolayı hünnap meyvesi üretiminde hasat işleminden önce hasat ve hasat sonunda yapılacak olan işlemler oldukça önem arz etmektedir. Hünnap meyvesi üretimi yapacağınız zaman hasat sonraları kayıplar yaşamamak için mutlaka soğuk alanlarda muhafaza edilmelidir. Sıcaklık ve iklim şartları hasat işlemleri sonrasında hünnap meyvesinin kalitesini en çok etkileyen faktörlerden birisidir. Uygun iklim şartları ve saklama olanakları sağlandığın da hünnap meyvesinin depo ömrü de uzatılabilir. Hünnap meyvesinin ömrünü ve kalitesini etkileyen en önemli faktörlerden biride meyvelerin hasat edildiği zamanki olgunluğudur. Hünnap meyvesi olgunlaşmadan hasat işlemine tabi tutulursa olgu olmayan meyve daha sert bir yapıya sahip olduğu için soğuk olan depolarda daha uzun süre dayanabilmektedir. Yalnız burada dikkat edilmesi gereken husus olgunlaşmadan hesap edilen meyve ham olduğu için tadı bozuk olur. Hünnap meyvesi ağaç üzerinde olgunlaşmaya devam eden bir meyvedir. Bundan dolayı en iyi raf ömrüne sahip olmaları için meyveleri olgunlaşmaya başlamadan önce hasat edilmesi gerekmektedir. Hünnap meyveleri için en iyi olgunluk belirtisi meyvenin kabuk renk gelişimidir.  Yeni hasat edilmiş olan hünnap meyveleri hızlı bir şekilde olgunlaştıkları için normal şartlar altında uzun süreler oyunca depolanamamaktadırlar.

Hünnap meyvesi nerede yetişir

hünnap yetiştirme

Hünnap meyvesi dikenli bir bitki türüdür. Hünnap meyvesi birçok farklı kıta ve ülkede yetişmektedir. Başta Avrupa, Amerika Aysa kıtasının Tropik iklim koşullarında olan bölgelerinde, Afrika kıtasının kuzey bölgelerinde, Avustralya ve özellikle Çin’de uzun senelerden beri yetişen bir meyve türüdür.  Hünnap meyvesinin oldukça fazla türü bulunmaktadır. Hünnap meyvesinin 135’ten fazla türü bulunan bir meyve türüdür.  Hünnap meyvesinin ağaçları dik ve tırmanıcı bir yapıya sahiptir.  Hünnap meyvesinin ağaçları ağaç ve çalı şeklindedir.  Hünnap meyvesinin ağaçlarının boyları yaklaşık olarak 8-10 metre boyunda kadar uzamaktadır. Hünnap meyvesinin türlerinde yalnızca iki tanesi tüketim için yetiştirilmektedir.  Bu hünnap meyvesi türleri şunlardır; ziziphus jujuba ve ziziphus mairutianadır. Bu hünnap meyvesi türleri tüketim amaçlı yoğun olarak yetiştirilen türlerdir.  Hünnap meyvesinin bu belirtmiş olduğumuz türleri genellikle kurutularak ve taze şekilde tüketilmektedir. Hünnap meyvesi alternatif tıp dada oldukça fazla şekilde kendine yer bulmaktadır. Çok faydalı bir meyve türü olduğu için yaygın olarak kullanılmaktadır. Hünnap meyvesinin dünya da en çok üretildiği ülke Çin’dir. Çin’de en fazla üretimi olan 5 meyve türünden biridir. Hünnap meyvesi Çin de yaklaşık olarak 4 bin yıldan beri üretimi yapılmaktadır. Hünnap meyvesi ülkemizde de birçok bölgede yetiştiriciliği yapılmaktadır. Hünnap meyvesi ülkemizde Ege bölgesinde Denizli ve Çanakkale illerimizde Akdeniz bölgesinde Antalya, Hatay, Burdur, Isparta illerimizde, İç Anadolu bölgemizde Kayseri de, Marmara bölgesinde ise Bursa ilimizde yetiştirilmektedir. Diğer ülkelere göre hünnap meyvesi ülkemizde çok fazla üretim alanına sahip değildir. Yeni üretimi başlayan bir meyve türüdür. Hünnap meyvesinin en büyük avantajlarında biriside dikildiği yıl ürün vermesidir. Hünnap meyvesi yetiştiriciliği için bu oldukça avantajlı bir durumdur. Uzun yıllar ağaç büyümesini beklemeye gerek yoktur. Hünnap meyvesi c vitamini açısından oldukça zengin bir meyve türüdür. Hünnap meyvesi kuraklığa ve tuzluluğa karşı oldukça dayanıklı bir meyvedir. Hünnap meyvesi sadece kurutularak ve taze tüketilerek değil kek, şeker, ekmek, reçel gibi farklı alanlarda da kullanılmaktadır. Hünnap meyvesinin besin değeri de oldukça yüksek olduğu için alternatif tıp alanın dada kullanılmaktadır.


Hünnap Meyvesi Faydaları

Hünnap Meyvesi Faydaları” üzerine 6 düşünce

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir