Ağaç budama ne zaman yapılır

ağaç budama zamanı

İğne yapraklı ağaç türlerinde kuru budama işlemi senenin her döneminde yapılabilmektedir. Kuru budama kuru dalların kesilmesidir. Ancak yeşil budama işlemi yani yaş olan dalların budanma işlemi vejetasyon dönemi haricinde yani sonbahar mevsimi ya da kış mevsimi döneminde yapılmalıdır. Bu dönemlere dikkat edilerek budama uygulaması yapılması halinde vejetasyon döneminin başlaması ile budama nedeni ile meydana gelen budama yaralarının kapanması daha kolay bir şekilde olur. Bu uygulama ile budama yaralarından öz suyu ve reçine akışı engellenmiş olur. Bu işlem ile ayrıca mantar enfeksiyonlarının da önüne geçilmiş olur ve kabuk böceği zararlısının ağaçta üremesine engel olunmuş olur. Bu gibi olumsuzlukları ortadan kaldırmak için budama zamanına çok dikkat edilmesi gerekmektedir. Ardıç ağacı, şimşir, servi ağacı, yalancı servi ağacı gibi ağaç türleri gelişim ve büyümelerini bütün sene boyunca devam ettirdiği için budama işlemleri yılın istenilen döneminde yapılabilir. Yaz mevsimi dönemlerinde dahi bu ağaç türleri budama işlemlerine tabi tutulabilirler.

Budama işlemi nasıl yapılır?

Çiçek veren çalı türleri ve bodur olan ağaç türleri çiçeklenme dönemleri bittikten sonra budama işlemine tabi tutulabilirler. Erken ilkbahar mevsiminde yapılacak olan budama işlemleri bu bitki ve ağaç türlerinin o sene çiçek vermesini engeller bundan dolayı erken ilkbahar mevsiminde kesinlikle budama işlemine tabi tutulmamalıdırlar. Yaz mevsiminde ya da sonbahar mevsiminde çiçek açan oya ağacı gibi ağaç türlerinde ise budama işlemi, ağaçlar sürmeden kıl mevsiminde ya da erken ilkbahar mevsiminde yapılmalıdır. Budama işlemi kış mevsiminde ya da erken ilkbahar mevsiminde yapılmazsa o sene açacak olan çiçeklerin tomurcukları da budama işlemine alınmış olurlar ve bundan dolayı da ağaçlar o sene içinde çiçek açmazlar. Çit bitkilerinde iyi bir forma sahip bir çit meydana getirebilmek için mayıs ayının ikinci yarısında, temmuz ayının sonunda ve eylül ayının sonları olmak üzere yılda 3 kez budama işlemine tabi tutulabilirler. Bazı hassas olan bitki türleri örnek vermek gerekir ise güller sürekli çiçek açtıkları için budama işlemleri ilkbahar mevsiminde yapılması daha iyidir.

Budama Nasıl yapılır

ağaç budama

Yaprağını döken türlerde budama; yaprağını döken ağaçlarda budama dönemi kış mevsiminin sonlarıdır. Fakat büyüme döneminde çiçek açan ağaç türlerinde çiçeklenme döneminin geçtiği dönemlerde yani geç ilkbahar mevsiminde budama işlemi yapılmalıdır. Bu ağaç türleri şunlardır süs kirazı, süs elması, yalancı akasya, erguvan. Kazanama özelliğine sahip olan ağaçlarda budama işlemi öz su basıncının düşük olduğu sonbahar mevsimi aylarında yapılmalıdır. Kanama özelliği olan ağaçlara örnek akçaağaç, huş ağacı, ceviz ağacı, karaağaçlar verilebilir. Ağaç gövdesi üzerinde uygulanacak olan budama işlemlerinin amacı dalsız bir gövde meydana getirilmesi ve kaliteli bir tepe tacı oluşumunu sağlamaktır. Ağaç fidanları dikim işlemlerinden hemen sonra çoğunlukla yoğun bir dal gelişimi meydana getirirler. Fakat ağaç fidanı üzerinde büyüyen bu dalların hiçbiri ileri ki büyüme döneminde tepe tacını meydana getirecek dallar değildirler. Bundan dolayı ağacın gövdesi üzerinde bulunan dalların en alt kısımdan başlanılarak budama işlemine tabi tutulmaları gerekmektedir.

Ağaç budama zamanı hangi ay

Ağaç budama zamanı ağaçların tür ve çeşitlerine göre ayrıca budamanın hangi amaç ile yapılacağına bağlıdır. Ağaç budama işlemi yapılmadan önce bunlar iyi belirlenip ağaç budama zamanı buna göre belirlenmelidir. Budama uygulaması yapılmadan önce belli kurallara uyularak belli bir sistem dahilinde yapılmalıdır. Budama uygulaması yapılırken dikkat edilmesi gereken kurallar şunlardır; budama işlemine tabi tutulacak olan bitki, iyi bir şekilde bütünü ele alınarak incelenmeli ve her dal ayrı ayrı ele alınmalıdır. Genel olarak belirtmek gerekir ise budama işlemine tabi tutulacak olan dalın çağı ne kadar küçük olursa oluşacak olan budama yarasının iyileşmesi de o kadar hızlı olur. Bundan dolayı ağaçlarda yapılacak olan budama işlemleri dallar büyümeden ufak çaplarda iken yapılmalıdır. Bu sayede büyük budama yaralarının önüne geçilmiş olur. Ağaçlarda yapılacak olan budama uygulamaları yalnızca dal dokusunu uzaklaştırmak için yapılmalı ağaç gövdesine kesinlikle zarar verilmemelidir.

Ağaç budaması ne zaman ve nasıl yapılır?

Ağaçlar üzerinde bulunan ufak dallar el aletleri yardımı ile budandığında kesim yapılan yüzeyin temiz ve düzgün bir şekilde olmasına özen gösterilmelidir. Ağaç dalları testere yardımı ile budama işlemine tabi tutulması durumunda diğer dal el yardımı ile desteklenmelidir. Eğer ağaç üzerinde bulunan dal desteklenemeyecek kadar büyük boyutta ise kabuk yırtılmalarını engellemek için dalın esas bölümü kesim ile uzaklaştırılmalıdır ve kalan bölüm uygun bir şekilde kesilmelidir. Ağaç gövdesi üzerinde ağaç tacını meydana getirmiş olan dallar eşit yükseklikte ve aynı güçte olmalıdır. Ağacın merkezi eksen çevresinde eşit bir açı ile dağıtılmalıdır. Ağaçta doğru bir taç meydana getirilmesinde gelişme güçleri aynı ve lider etrafında eşit açılarla dağılmış beş adet dal seçilmelidir. Bu işlem ile oldukça ideal bir taç meydana getirilmiş olur. Ağaç üzerinde bulunan yan dallar çok sık bir şekilde bırakılması durumunda ideal bir taç meydana getirilemez. Çünkü bu şekilde yapılan budama işlemlerinde dallar birbirlerini gölgelerler ve kültürel işlemler özellikle de ilaçlama işlemlerini yapmak zorlaşır.

Ağaç Budama İşlemi Nasıl yapılır?

Ağaç Budama İşlemi Nasıl yapılır?” üzerine 9 düşünce

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir