Ağaç Budama İstanbul

ağaç budama istanbul

İstanbul ağaç budama firması olarak sizlere hizmet verirken ilk olarak can ve mal güvenliğini göz önünde bulundurarak işlem yapıyoruz. Bina ve yapıların yanlarında olan ağaç budama işlemine tabi tutulurken herhangi bir hasar oluşmaması için sepetli vinçler ile budama işlemlerini yapmaktayız. İstanbul ağaç budama firmasına ihtiyaç duyduğunuzda sizlere kesintisiz ve kaliteli hizmetler sunmaktayız. Budama işlemi modern anlamda meyve ve bağ yetiştiriciliğinin kaliteli ve yüksek verimin ihtiyaçlarından biriside usullerine uygun budama yöntemleridir. Budama işlemleri bitkinin canlı toprak organlarına uygulanan kesme, bükme, tomurcuk, sürgün ve yaprak alma gibi uygulamalardır. Bütün bu uygulamalar bitkilerdeki verim ve gelişme arasında iyi bir denge oluşturulması ve bu dengenin mümkün olduğu kadar uzun süreler içerisinde muhafazasına yöneliktir. Bitkilerde uygulanan budama işlemlerinin amaçları değişik araştırıcılar tarafından farklı şekilde yorumlanmış olsa da bunları şu şekilde açıklamak mümkündür.

İstanbul Ağaç Budama Firmaları

İstanbul ağaç budama firmasına ihtiyaç duyduğunuz zaman sektörde uzun yıllardır var olmanın vermiş olduğu tecrübe ile sizlere profesyonel hizmetler sunmaktayız.

 • Bitkilerin en kısa sürede ürüne yatmasını sağlamak ve olabildiğince uzun bir zaman dilimlinde ürün veriminde kalmasını sağlamak,
 • Bitkilerin toprak altı ve toprak üstünde bulunan organları arasında büyüme ve gelişme yönünden sağlam bir denge oluşturmak,
 • Toprak işleme, budama işlemi, ürünlerin derimi, hastalık ve zararlılara karşı mücadele işlemlerini kolaylaştırmak,
 • Bitkilerde karbonasimilasyonunu yükseltmek amacı ile ihtiyaç duyulan bitki ışıklanmasını oluşturmak ve yaprak alanını dengeli bir şekilde yükseltmek,
 • Bazı bitki türlerinde görülen periyodisiteyi engellemek yada azaltmak,
 • Ürün kalitesini ve verimini düzenlemek.

İstanbul Ağaç Budama Ustası

ağaç budama ustası

Ağaç budama işlemi oldukça dikkat edilmesi gereken bilgi ve birikim gerektiren bir işlemdir. Ağaç budama işlemi yapacağınız zaman mutlaka bu alanda uzman olan kişi ya da kurumlara işlem yaptırmaya dikkat edin aksi durumda ağaçlarınız da geri dönüşü mümkün olmayan sorunlarla karşılaşabilirsiniz. Yukarıda açıklandığı gibi iyi bir budama işlemi yapabilmek ancak iyi bir budama bilgisine sahip olmak bitkiyi iyi tanımak ve ekolojik faktörleri iyi bir şekilde bilmek ve değerlendirmek ile mümkündür. Meyve ağaçları ve asmaların fizyolojik özellikleri ve anatomik yapıları birbirlerinden oldukça farklı olduğu için uygulanacak olan budama yöntemleri de şekil ve yöntem bakımından da oldukça değişiklik göstermektedir. Fakat meyve ağaçlarında ve bağlarda uygulaması yapılan budama işlemlerinin amaçlarına göre üç sınıfa ayırabiliriz.

 • Şekil Budaması
 • Ürün Budaması
 • Gençleştirme Budaması

İstanbul Belediyesi Ağaç Budama

Belediyeler ağaç budama işlemlerinde özel mülklerde işlem yapmamaktadırlar. bundan dolayı bahçenizde ya da özel mülkünüzde kalan ağaçları kendi imkanlarınızla ya da özel firma aracılığı ile yapabilirsiniz. Şehir içerisinde bulunan evinizin bahçesindeki ağaçları, yol kenarında bulunan ağaçları, park ve bahçelerde bulunan ağaçları, özel mülkde bulunan ağaçları eski doğal ormanların kalıntısı olan korular ve şehrin değişik bölgelerinde sonradan getirilip dikilen ağaçların tamamı budama işleminin yapılması gereken bütün objeleri teşkil ederler. Şehir içerisinde insanların yaşam alanında bulunan ağaçların budanma işlemleri esnasında göz önünde bulundurulması gereken esaslar ve budama tekniği şunlardır;Doğal ormanlarda bulunan ağaçların tamamını ele alan toplumsal bir yaklaşım ile hareket edildiği halde şehir içerisinde bulunan ağaçlarında bireysel yaklaşım esas alınmalıdır.

Ağaç budama için nereye başvurulur?

Şehir içlerinde insanların yaşam alanlarında bulunan ağaçlardaki budama işlemine konu olan her bir ağaç ayrı ayrı değerlendirilip, ağacın durumuna ve konumuna göre farklı budama işlemlerine tabi tutulmalıdırlar. Tekniğe uygun başarılı bir budama işlemi için bu alanda tecrübesi olan ve yetiştirilmiş kişiler ile ve her açıdan budama işlemi için uygun ve yeterli olan alet ve ekipmanlar ile budama işlemi yapılmalıdır. Yüksek olan ağaçlarda ve konumu itibari ile sıkıntı arz eden ağaçların kesiminde her yüksekliği ulaşabilen sepetli vinçler ile motorlu testereler kullanılmalıdırlar. Şehir içlerinde ve insanların yaşam alanlarında ilk budama işlemine tabi tutulacak olan ağaçlar tamamen kurumuş ve insan hayatını ve mal güvenliğini tehlikeye sokan ağaçların budanması gerekmektedir. Kuru dal ve tepeleri gelişme dönemi içerisinde kolayca ayırt etmek mümkündür.

İstanbul Ağaç Budama Şirketleri

ağaç kesme

İstanbul ağaç budama şirketi ağaç budama işlemlerinizde ağaçlarınızın budama işlemlerini kesim işlemlerini ve bahçeleriniz ile alakalı bütüm işlemleri sizlere sunmaktayız. Budama işlemine ihtiyaç duyulan durumlarda fazla zaman kaybedilmemeli ağaç üzerinde bulunan dallar daha fazla kalınlaşmadan müdahale yapılmalıdır. Bu müdahaleler zamanında yapılmaması halinde büyük kesim hataları meydana gelebilir. Ve kalın olan dallar kesildiğinde kavlus oluşumu ile kapanması güçleşir. 4-5 cm kadar dip kalınlığına sahip olan dalların budama işleminden sonra yaraların çoğunlukla 1-2 sene içerisinde kapanır. Bu gibi durumlarda kesim bölgelerine herhangi bir koruyucu sürülmesine ihtiyaç duyulmaz. Daha büyük yapılan kesim yaralarına budama macunu gibi maddelerin sürülmesi önem arz etmektedir. Kalın dalların kesilmesi sonucu oluşan büyük yaralara budama macunu gibi koruyucu maddeler sürülmesi zorunludur. Bu işlemin yapılmaması halinde kısa sürede kapanmayan yaraların mantar ve böcek enfeksiyonu geçirerek ağaçların gövdelerinden itibaren çürümeler başlar. Budama uygulamalarında keskin ve uygun aletler kullanılmalıdırlar. Kesimin gerçekleştiği yüzey parlak ve pürüzsüz olmalıdır. Saçak ya da sakal oluşumu meydana getirilmemelidir. Ağacın gövdesinin üzerinde koltuk, dirsek kesinlikle bırakılmamalıdır.

Budama İstanbul

İğne yapraklı ağaç türlerinin özellikle alt kısımda kalan dalları ışık almadığı için kurur ve bu durum sağlık ve görünüm yönünden oldukça kötü bir durum meydana getirir. Ağaç üzerinde bulunan bu dallar kuru budama yöntemi ile ağacın alt kısmından yukarı kısmına doğru dip kısımlarından ve düzgün bir şekilde kesilerek uzaklaştırılmalıdır. Ağacın tepe kısmının altında ölmek üzere olan ya da yarı canlı olan dallarda aynı işleme tabi tutularak ağaçtan uzaklaştırılmalıdırlar. Bu işlem esnasında eski budama işlemi ya da kurumalardan kalan dirsek ve koltuklar dip kısımlarından düzgün bir şekilde budanarak ağaçtan uzaklaştırılmalıdır. Ağaç üzerinde uygulanacak kuru budama işlemleri her mevsimde yapılabilir. Kalınlığı 4-5 cm geçmeyen ince yaş dalar dip kısımlarından tek seferde kesilerek ağaçtan uzaklaştırılmalıdır. Bunlar kesildikten sonra meydana gelen yara yüzeylerine herhangi bir budama macunu ya da herhangi bir koruyucu madde sürmeye gerek yoktur. Bu oluşan yaralar callus oluşumu ile 1-2 sene içerisinde kapanabilir.

Istanbul’da ağaç ne zaman budanır?

Ağaç üzerinde bulunan kalın dalları tek seferde kesmek doğru bir işlem değildir. Kalın dallar kesileceği zaman ilk başta 3 ‘te 1’ne tekabül eden uç kısmı budanarak ağaçtan uzaklaştırılmalı, ihtiyaç duyulur ise ağacın gövde üzerinde bulunan kalın sap ortasından bir kez daha kesilmeli ve tamamen hafiflemiş olan dalın gövdeye bitişik kısmı düzgün bir şekilde kesilmelidir bu işlem güvenlik açısından mutlaka uygulanmalıdır. Bu budama yöntemine kademeli budama yöntemi denir. Ağaç üzerinde bulunan kalın dalların budama işlemi yapılırken dip kısmından kesmeden önce dalın ağacın gövdesine yakın tarafında ve alt kısmında kısmi bir kesim yapılmalı daha sonrasında bundan 4-5 cm kadar ileriden ve üstten bir kesim ile dalın ağır kısmı ağaçtan uzaklaştırılmalıdır. Daha sonra ağacın gövdesinin üzerinde kalan dirsek, koltukta dip kısmından düzgün ve pürüzsüz bir şekilde kesilmelidir. Bu işlem ile çok kalın ve ağır olan dalların hızla yere düşerken gövde üzerinde bulunan kabuğu soyması ve sıyırması engellenmiş olur. Bazı durumlarda çok kalın ve ağır olan dalları ipler yardımı ile askıya aldıktan sonra budamak gerekebilir. Bu işlemler ile hem tehlikeler önlenmiş hem de budama işlemlerine tabi tutulan dalların hızlı bir şekilde yere düşmesi esnasında sağlıklı olan dalların zarar görmesi engellenmiş olur.

İstanbul Ağaç Budama Yapanlar

Kalınlığı 4-5 cm geçmeyen ince yaş dalar dip kısımlarından tek seferde kesilerek ağaçtan uzaklaştırılmalıdır. Bunlar kesildikten sonra meydana gelen yara yüzeylerine herhangi bir budama macunu ya da herhangi bir koruyucu madde sürmeye gerek yoktur. Bu oluşan yaralar callus oluşumu ile 1-2 sene içerisinde kapanabilir. Ağaç üzerinde bulunan kalın dalları tek seferde kesmek doğru bir işlem değildir. Kalın dallar kesileceği zaman ilk başta 3 ‘te 1’ne tekabül eden uç kısmı budanarak ağaçtan uzaklaştırılmalı, ihtiyaç duyulur ise ağacın gövde üzerinde bulunan kalın sap ortasından bir kez daha kesilmeli ve tamamen hafiflemiş olan dalın gövdeye bitişik kısmı düzgün bir şekilde kesilmelidir bu işlem güvenlik açısından mutlaka uygulanmalıdır. Bu budama yöntemine kademeli budama yöntemi denir.

Ağaç budama kaç TL?

Ağaç üzerinde bulunan kalın dalların budama işlemi yapılırken dip kısmından kesmeden önce dalın ağacın gövdesine yakın tarafında ve alt kısmında kısmi bir kesim yapılmalı daha sonrasında bundan 4-5 cm kadar ileriden ve üstten bir kesim ile dalın ağır kısmı ağaçtan uzaklaştırılmalıdır. Daha sonra ağacın gövdesinin üzerinde kalan dirsek, koltukta dip kısmından düzgün ve pürüzsüz bir şekilde kesilmelidir. Bu işlem ile çok kalın ve ağır olan dalların hızla yere düşerken gövde üzerinde bulunan kabuğu soyması ve sıyırması engellenmiş olur. Bazı durumlarda çok kalın ve ağır olan dalları ipler yardımı ile askıya aldıktan sonra budamak gerekebilir. Bu işlemler ile hem tehlikeler önlenmiş hem de budama işlemlerine tabi tutulan dalların hızlı bir şekilde yere düşmesi esnasında sağlıklı olan dalların zarar görmesi engellenmiş olur.

İstanbul Ağaç Budama Fiyatı

İstanbul ağaç budama işlemine ihtiyaç duyduğunuz zaman sizlere en uygun fiyatlara kaliteli hizmet sunmaktayız. Ağaç üzerlerinde bulunan kalın dalları budama işlemine tabi tutmak zorunda kaldığımız zaman ağaçta büyük yara yüzeyleri meydana çıkar bu oluşan büyük yaralar callus tarafından uzun seneler boyunca kapatılması mümkün değildir ve buralarda mantar enfeksiyonu meydana gelir. İstanbul ağaç budama fiyatı Bunun sonucunda da ağacın gövdesi hızlı birde şekilde çürümeye başlar. 20-30 sene gibi bir süre içinde ağacın gövdesi tamamen kovuk hale gelebilir. Bu tip gövdeler üzerinde ağaca bulaşmış olan mantarların üreme organları olan mantar konsollarını görürüz. Bunları engellemek için bu oluşan büyük yaralara mutlaka farklı nitelikteki koruyucu maddeler sürmek gerekmektedir. Bunlar koruyucu ağaç macunları, çam katranı, karbolineum, krezot, gomalak ya da şellaktır. Bu maddeler budama işlemi yapıldıktan hemen sonra uygulanırsa başarılı bir sonuç elde edilir. Bazı durumlarda yara yüzeyini koruyucu madde sürme işlemini birkaç kez yapmak gerekebilir. Koruyucu maddeler içinde de çam katranı, kanbiyum faaliyetini yükseltici canlı dokulara zarar vermeyen ve sürülmesi çok kolay bir koruyucudur.

İstanbul Ağaç Kesimi yapan Firmalar

İstanbul ağaç kesimi yapmak istediğinizde sizlere uzman keiplerimizle sorunsuz bir hizmet sunmaktayız. Detaylı bilgi almak için bizi arayabilirsiniz. Boyu kısa olan ağaçları yerden ya da merdiven yardımı ile budama işlemine tabi tutmak mümkündür. Fakat yüksekliği 8-10 metreye ulaşmış ya da daha uzun olan ağaçlar budama işlemine tabi tutulurken kesinlikle sepetli araçlar kullanılmalıdır. Sepetli araçlar hem çalışma güvenliği hem de uygun budama tekniğini yapabilmek için oldukça önemlidir. Ani bir şekilde gerçekleştirilen güçlü ya a aşırı şiddetli budama uygulamaları ağaçların fizyolojik yapısını sekteye uğratarak sağlıklarına oldukça büyük zararlar verir. Bundan dolayı halk arasında kabak budama ismi de verilen kuvvetli budama uygulamalarını yapmamak gerekmektedir. Bu şekilde budama yapılması halinde ağacın gövdesinde su sürgünleri ya da tepe kısmında çökmeler oluşur. Bazı zorunlu durumlarda ağaçların tepe kısımlarını belli bir ölçü doğrultusunda ufaltmak gerekebilir. Bu gibi durumlarda dallar orta kısımlarından kesim yüzeyleri aşağı kısma doğru meyilli ve birbirlerine paralel olacak şekilde budama işlemine tabi tutulabilirler.

Ağaç Budama Ustası İstanbul

Budama işlemleri oldukça bilgi gerektiren bir işlemdir ağaçlarınız da budama işlemi yapacağınız zaman ağaç budama alanında uzman olan kişi ya da kurumlardan yardım almanız gerekmektedir yanlış yapılan ağaç budama işlemleri ağaçlarınızın kurumasına veya ölmesine sebep olabilir. Ani bir şekilde gerçekleştirilen güçlü ya da aşırı şiddetli budama uygulamaları ağaçların fizyolojik yapısını sekteye uğratarak sağlıklarına oldukça büyük zararlar verir. Bundan dolayı halk arasında kabak budama ismi de verilen kuvvetli budama uygulamalarını yapmamak gerekmektedir. Bu şekilde budama yapılması halinde ağacın gövdesinde su sürgünleri ya da tepe kısmında çökmeler oluşur. Bazı zorunlu durumlarda ağaçların tepe kısımlarını belli bir ölçü doğrultusunda ufaltmak gerekebilir. Bu gibi durumlarda dallar orta kısımlarından kesim yüzeyleri aşağı kısma doğru meyilli ve birbirlerine paralel olacak şekilde budama işlemine tabi tutulabilirler. Şehir içerisinde bulunan ağaçlarda kuru budama işlemleri yılın her mevsimi yapılabilirler. Fakat geniş yapraklı ağaç türlerinde vejetasyon periyodi içinde (İstanbul için bu dönem 15 Mart -15 Kasım ayları arasıdır.) kurumuş olan dallar çok kolay şekilde tespit edilip budama yöntemi ile ağaçtan uzaklaştırılabilirler. İğne yapraklı ağaç türlerinde yaş budama uygulamaları yılın her mevsiminde yapılabilmektedir. Buna karşılık geniş yapraklığı ağaç türlerinde bu işlemi donlu hava muhalefetinin olmadığı günler haricisinde ve vejetasyon dönemi dışında yapmak gerekmektedir. Fakat yaraları kanayan kızıl ağaç, ceviz, akçaağaç ve huş gibi geniş yapraklı ağaç türlerinde özsuyu basıncının düşük olduğu yaz mevsimi sonu ya da sonbahar mevsiminde budama işlemi yapmak daha uygundur.

İstanbul Ağaç Budama Yapanlar

Budamaları gövdede su sürgünlerine, tepede çökmeler ve kökte kök sürgünlerine neden olmayacak şekilde mutedil bir şekilde uygulamak gerekmektedir. Hatalı bir şekilde yada zorunlu durumlarda ani ve güçlü uygulanan budama işlemleri yüzünden oluşan su sürgünlerinin ve kök sürgünlerini yaz mevsimi sonunda yani Ağustos ayında ağaçtan uzaklaştırmak gerekmektedir. Bu işlem yapılmadığı zaman ağaççın görünümü giderek çirkinleşir, beslenme durumları zorlaşır ve ağaçlar zaman içerisinde tepe çökmeleri ile karşı karşıya kalır. Çiçek açan ağaçlarda yani ıhlamur, çilek eriği, oya, çiçek elması, iğde , akasya gibi ağaçların çiçeklenme özellikleri dikkate alınmalıdır. Çiçekleri son senenin sürgünleri üzerinde oluşan ağaçları kış mevsiminde yada erken ilkbahar mevsiminde budama işlemine tabi tutmak gerekmektedir. Buna karşılık çiçekleri geçen senenin sürgünleri üzerinde oluşan ağaç türlerinde çiçeklenme durumundan sonra budama işlemine tabi tutmak gerekmektedir.


İstanbul’da ağaç budama zamanı

Kuru budama uygulamalarını ağacın aşağı kısmından yukarı kısmında doğru yaş budaması uygulamalarını ise ağacın üst dallarından aşağıya doğru yapmak ağaç sağlığı için daha uygundur. Ağaçların gelişim dönemini iyileştirmek ve hız kazandırmak için uygulanan budamaların da birbirine yakın olan sıkışık ve birbirlerine zarar veren yaş dallardan daha zayıf olan ve genç olanlarını ağaçtan uzaklaştırmak gerekir. Bu uygulanan işlem ile ağaç üzerinde gerişe kalan dallar daha sağlıklı ve daha iyi bir gelişim gösterirler. Budama uygulamalarında budama işlemine en uygun kesim aletlerinin seçilip kullanılması çok büyük önem arz etmektedir. Küçük ve ince olan dallar keskin bir bıçak ya da budama makası ile 2,5 cm kalınlığa kadar olan daha kalın dallar budama makası ile, yüksek dallar sırıklı ve çekmeli makaslar ile daha kalın olan dallar testere ile, kalın ve yüksek kısımda kalan dallar emniyet kemeri ve budama merdiveni de kullanılarak motorlu testere ile 8-10 m uzunluğundan yukarıda olan ağaçlar ise sepetli ya da merdivenli araçlar tercih edilerek motorlu testere ile budama işlemine tabi tutulmaları gerekmektedir. Araç ve insan trafiği ile yaşam alanları için tehlike arz eden ağaçların budama işlemi ile tehlikeleri giderilemiyor ise orman fakültelerinden rapor temin edilerek dip kısımlarından tamamen kesilerek uzaklaştırılmaları sağlanmalıdır.

İstanbul ağaç budama firması olarak sizlere İstanbul genelinde hizmet vermekteyiz.

 • Adalar ağaç budama
 • Avcılar ağaç budama
 • Arnavutköy ağaç budama
 • Ataşehir ağaç budama
 • Bağcılar ağaç budama
 • Bahçelievler ağaç budama
 • Bakırköy ağaç budama
 • Başakşehir ağaç budama
 • Bayrampaşa ağaç budama
 • Beykoz ağaç budama
 • Beşiktaş ağaç budama
 • Beylikdüzü ağaç budama
 • Beyoğlu ağaç budama
 • Büyükçekmece ağaç budama
 • Çatalca ağaç budama
 • Çekmeköy ağaç budama
 • Esenler ağaç budama
 • Esenyurt ağaç budama
 • Eyüpsultan ağaç budama
 • Fatih ağaç budama
 • Gaziosmanpaşa ağaç budama
 • Güngören ağaç budama
 • Kadıköy ağaç budama
 • Kağıthane ağaç budama
 • Kartal ağaç budama
 • Küçükçekmece ağaç budama
 • Maltepe ağaç budama
 • Pendik ağaç budama
 • Sancaktepe ağaç budama
 • Sarıyer ağaç budama
 • Silivri ağaç budama
 • Sultanbeyli ağaç budama
 • Sultangazi ağaç budama
 • Şile ağaç budama
 • Şişli ağaç budama
 • Tuzla ağaç budama
 • Ümraniye ağaç budama
 • Üsküdar ağaç budama
 • Zeytiburnu ağaç budama
 • Bebek ağaç budama
 • Ortaköy ağaç budama
 • Ulus ağaç budama
 • İncirli ağaç budama
 • Yeşilköy ağaç budama
 • Florya ağaç budama
 • Zekeriyaköy ağaç budama
 • Kavacık ağaç budama
 • Bostancı ağaç budama
 • Kozyatağı ağaç budama
 • Merter ağaç budama
 • Sefaköy ağaç budama
 • Halkalı ağaç budama
İstanbul Ağaç Budama

İstanbul Ağaç Budama” üzerine 47 düşünce

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir