Şişli Ağaç Budama Ustası

budama

Meyve fidanında bulunan dalların gövde üzerinde dağılışlarına göre spiral ve katlı olmak üzere 2 şekli vardır. Genellikle daha çok dikine büyüme ve gelişme özelliğine sahip olan armut gibi meyve ağaçlarına uygulanır. Spiral piramitte dallar gövde üzerinden muntazam olarak dağılmaktadır. Katlı piramitte ise üç dal bir araya gelerek bir grup oluşturmakta ve bir kat meydana getirmektedir. Şişli ağaç budama. Meyve ağacında bulunan birinci kat ile ikinci kat arasındaki mesafenin 110 cm, ikinci ve üçüncü kat arasındaki mesafenin 100 cm, üçüncü ve dördüncü kat arasındaki mesafenin 90 cm olmasına dikkat edilmelidir. Meyve ağaçlarında piramit şekli budama işlemi uygulanacağı zaman her kat mesafesi 10’ar cm azaltılarak meydana getirilmelidir. Piramit budama şekli budamasında fidanlar 60-80 cm mesafeden 3-4 cm lik bir tırnak bırakılmak suretiyle kesilmelidir. İlkbahar mevsimi gelişme ve büyüme dönemi ile birlikte meyve fidanı üzerindeki gözler sürmeye başlar.

Budama Şekilleri

Yaz mevsimi gelişme döneminde temmuz-ağustos ayları içerisinde meyve fidanının gövdesi üzerinde düzgün şekilde dağılmış gelişme ve büyüme güçleri aynı olan üç ana dal ile gövdenin devamını sağlayacak olan doruk dalı seçimi yapılır. Ağaçta bulunan diğer dallar kesilme işlemine tabii tutulmayarak eğilme ve bükülme işlemi uygulanarak gelişmeleri ve büyümeleri engellenir. Ağaç budama. Kış mevsimi gelişme dönemi içerisinde yaz mevsiminde gerçekleştirilen işler kontrol edilir. Eğer ana dal ve doruk dallar arasında gelişme yönünden bir denge oluşmuş ise dallar 60-80 cm üzerinden kesilir. Eğer ana dallar arasında büyüme ve gelişme yönünden bir dengesizlik mevcut ise daha önceden belirtilen önlemler ile bu dengesizliğin önüne geçilmeye çalışılır.

Budama yapma

İkinci sene yaz mevsimi gelişme dönemi içerisinde her ana dal üzerinde bir tanesi ana dalın devamını oluşturacak diğeri ise yardımcı olmak üzere iki adet dalcık seçilir. Her ana dalın üzerindeki yardımcı dalların aynı yönde olmasına dikkat edilmelidir. Ana dal ve doruk dalı üzerindeki dalcıklar ise karşılıklı çekilerek bağlanır. Budama işlemi. Takip eden kış mevsimi döneminde ise ağaca herhangi bir işlem yapılmaz. Yalnızca yaz mevsiminde uygulanan işlemler kontrol edilir bir eksik bulunur ise bunlar giderilir ve ihtiyaç duyulan kısaltmalar yapılır.

Şişli Ağaç Budama

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir